'Müzakereler ortaklık için yürüsün'

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçim kampanyası boyunca AB
üyeliğine karşı çıktığı Türkiye'nin müzakerelerini de engelleyeceğini savunmasının ardından, farklı bir çıkış yaptı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçim kampanyası boyunca AB
üyeliğine karşı çıktığı Türkiye'nin müzakerelerini de engelleyeceğini savunmasının ardından, farklı bir çıkış yaptı. Sarkozy, ilk büyük dış politika konuşması olarak nitelediği Fransız elçilere hitabında, Türkiye'nin AB üyeliğine itirazını tekrarlarken, müzakereleri engellemeyeceklerini söyledi, ama bunu iki şarta bağladı.
'Erdoğan'a da söyledim'
Fransız lideri, AB'nin sınırlarını belirlemesine atıfla "27 üye ülke birliğimizin geleceğiyle ilgili yaşamsal önemdeki bu geri dönüşlü düşünmeyi gerçekleştirirse, Fransa Türkiye'yle müzakerelerde yeni başlıkların açılmasına muhalefet etmeyecek" dedi. Başlıklar arasında 'yakın ortaklığa yönelik' ile 'tam üyeliğe yönelik' ayrımı yapan Sarkozy, "Bundan sonra açılacak başlıklar AB'nin Türkiye'yle gelecekteki ilişkisine dair iki olası vizyonla uyumlu olmalı. Ya Türkiye üye olacak ya da üye olmadan mümkün olan en sıkı bağla bağlanacak" vurgusu yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Gelin yakın ortaklığa yönelik 30 başlıkla ilgilenelim, tam üyeliğe yönelik beş başlığa ne olacağını ise gelecekte görelim" dediğini aktaran Fransız lider, böylece müzakerelerin 'yakın ortaklık' yolunda ilerlemesini istedi.
'Beş başlığa oybirliği gerekir'
Sarkozy, gelecekte AB oybirliğiyle isterse, tam üyeliğe yönelik beş başlığın da açılabileceğini söyledi: "Bu anı beklerken, Erdoğan'a da dediğim gibi, Fransa ve Türkiye'nin uzun tarihi geçmişe dayanan yakın ilişkilerini sürdürmesini diliyorum. Bu arada Avrupa, sınırlar, genişleme ve geleceğe dair sorunlarını kendi içinde tartışıp düşündükten sonra, Türkiye'nin tam üyeliğini isterse, beş başlık da görüşmeye açılır. Bu hem konuya hassas yaklaşan Fransızları aldatmayan, hem de Türkiye'ye
ümit veren bir çözüm. Her durumda, bu çözüm önerisi reddedilirse, sadece hatırlatmak isterim ki, müzakerelerin devamına karar almak için oybirliği gerekmektedir."
Avrupa Komisyonu memnun
Avrupa'nın geleceğini düşünmek için yıl sonuna dek 12 uzmandan oluşturulacak bir komitenin 2020-2030'da nasıl bir Avrupa olacağı konusunda düşünmesi, varılan sonuçların Haziran 2009'daki Avrupa Parlamentosu seçiminden önce sunulması çağrısı da yapan Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin de dahil edilmesini istediği 'Akdeniz Birliği' önerisini yineledi. Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj, Sarkozy'nin sözleri için "Yürütülen tartışmaya bu katkıyı memnuniyetle karşılıyoruz. AB verdiği sözlere saygı duymalı ve üyelik müzakereleri müzakere çerçevesi temelinde sürmeli" dedi.
Sarkozy'nin İran'la ilgili çıkışı da şubatta nükleer İran'ın kaçınılmaz olduğunu söyleyerek uluslararası infial yaratan selefi Jacques Chirac'tan farklıydı. Fransız lider, Batı'nın İran'ı yaptırımla yola getirmeye yönelik politikası için "Bu girişim şu felaket alternatifinden kaçmamızı sağlıyor: İran'ın atom bombasının olması ya da İran'ın bombalanması... Bu, bugünkü en ciddi uluslararası kriz" dedi.