Müzakereye iki başlık açıldı

Sarkozy'ye rağmen

Fransa lideri Sarkozy'nin katı tavrına rağmen, tüketicinin ve sağlığının korunması ile ulaşım-enerji ağları başlıkları müzakereye açıldı. Hükümetlerarası katılım konferansının belgelerinde 'katılım' sözü var.

BRÜKSEL - AB-Türkiye ilişkileri üzerinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin üflediği karabulutlar dolaşırken, tüketicinin ve sağlığının korunması ile trans-Avrupa (ulaşım ve enerji ağları) şebekesi başlıkları müzakereye açıldı. Geçen hafta Sarkozy'nin AB zirvesi sonuç bildirisinde Türkiye geçtiği için 'üyelik' ve 'katılım' sözlerini kullandırmamasına rağmen, dün AB Dönem Başkanı Portekiz buna boyun eğmedi. İki başlık 'hükümetlerarası katılım konferansı'nda açılırken, konferansla ilgili tüm resmi belgelerde 'katılım' sözü kullanıldı. Portekizli meslektaşı Luis Amado ve Avrupa Komisyonu'nun genişleme yetkilisi Olli Rehn'le basın toplantısı yapan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Fransa'nın yıldırma siyasetinin başarılı olamayacağını söyledi.
Babacan, kamu sağlığı ve tüketici haklarının AB standartlarına ulaştırılacağını, Türkiye'nin ulaştırma ve enerji ağlarında standartlarını yükseltirken AB'den mali destek alacağını belirtti. 10 Aralık zirvesinde aksi çabalara rağmen Türkiye'nin hukuki kazanımlarının korunduğunu, üyelerin müzakerelerin yoldan saptırılması girişimlerine kararlılıkla karşı çıkmaları gerektiğini söyleyen Babacan, isim vermeden Fransa'ya çattı: "En doğal hak ve beklentimiz, AB'nin sözlerini tutması. Bazı üyeler müzakere sürecinde Türkiye'nin siyasi-hukuki konumumuzu aşındırma çabasında. Bu, sorumlu bir yaklaşım değil. Müzakereleri sürdürmeyi bir hak olarak görüyoruz ve bunun kolayca Türkiye'nin elinden alınamayacağını düşünüyorum. Bazı ülkelerin çabalarının altında Türkiye'yi yıldırma, kendiliğinden vazgeçirme niyeti varsa peşinen söyleyeyim, başarılı olamayacaklar." Babacan, Slovenya'nın dönem başkanlığında üç veya daha fazla başlığın açılmasını beklediklerini belirtti.
Gazeteciyle hitap tartışması
Fransa'ya "Müzakerelerin ortasında oyunun kurallarını değiştirmek zordur" uyarısı yapan Amado, bir Alman gazetecinin, Türk yetkililere 'dost', 'ortak' gibi hitaplarını "Daha mesafeli olmanız gerekmiyor mu" diye kınayınca "Bu aptalca soruya cevap vermeyeceğim" dedi. Rehn de, Türkiye ile AB arasındaki siyasi atmosferden kaygılı olduğunu, ama iki başlığın daha açılmasının katılım müzakerelerinin yolunda gittiğini gösterdiğini, Türkiye yeni reformlar yaparsa gelecek altı ayda iki-üç başlığın daha açılacağnı söyledi. Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso'nun ufuktaki Türkiye ziyaretinin, taahhütlere bağlılığın açık işareti olacağını sözlerine ekledi.
Geçen yıl bilim-araştırma başlığı açılıp kapatılan, bu yılın ilk yarısı işletme-sanayi politikası, istatistik ve mali kontrol başlıkları açılan Türkiye, 2007 sonunda 35 başlıktan altısında müzakereye başlamış oldu. Ama 2006 sonunda sekiz başlığın açılması limanların Rumlara açılması şartına bağlandı. Sarkozy de doğrudan üyelikle ilgili beş başlığı bloke ediyor. (aa, afp)