Müzmin protestocu İslam'ın en meşhur yüzüne dönüştü

Hindistan ile Pakistan'ı daima savaşın eşiğine getiren Keşmir'de on yıldan fazladır 'İslam düşmanlarına' karşı sloganıyla düzenlenen tüm protestolara katılıp her fotoğraf karesine giren 'dünyanın en ünlü İslamcı eylemcisi'...

KEŞMİR - Hindistan ile Pakistan'ı daima savaşın eşiğine getiren Keşmir'de on yıldan fazladır 'İslam düşmanlarına' karşı sloganıyla düzenlenen tüm protestolara katılıp her fotoğraf karesine giren 'dünyanın en ünlü İslamcı eylemcisi' Şakil Ahmed Bhat, uluslararası şöhretine isyan etti. Yabancı basının yoğun ilgisinden bezmiş Bhat, son olarak ABD'deki iki muhafazakâr blogger'ın kendisini 'İslami Öfke Çocuğu' adıyla bir karikatür karakterine dönüştürüp tişörtlerle kupalara resmini basmasına sessiz kalamadı: "İnsanların benimle dalga geçip karikatürlerimi yapmasından ve İslami Öfke Çocuğu adını takmasından mutsuzum. Bu hoş değil."
75 bin web sayfasında adı var
İnternette 'İslami Öfke Çocuğu' lakabıyla aranınca 75 binden çok sayfada ismi çıkan 30 yaşındaki Bhat, 'internet fenomeni' olmaya bozulsa da, kimseye pabuç bırakmaya da niyetli değil. Zira bugüne dek 300 kez tutuklanmış Bhat, protestolar için 'Allah adına' yola düşüp 'Müslüman öfkesinin yüzü' olmaktan vazgeçmeyeceğini söylüyor: "Bu hayatta insanların benim hakkımda ne düşündüğünü niye dert edeyim? Kaderimi, ölümden sonraki hayat belirleyecek, bir kupa değil. Allah'ın isteklerini yerine getiriyorum. Protestolarımı sokaklara çıkıp adaletsizliğe karşı çıkamayan Müslümanlar adına yapıyorum. Bu görevi bana Allah verdi."
'İslam dostane bir din gibi gelmiyor'
Bhat'ın öfkeli pozlarını Sevgililer Günü kartlarına bile basan blogger'lar Buckley F. Willimas ile Potfry ise 'İslami Öfke Çocuğu' karakterinin 'İslamofobik' olduğu eleştirisini reddediyor. Karikatürün doğrudan Bhat'ı temel almadığını öne süren 'The Nose On Your Face' blog'unun yazarı Williams şu savunmayı yaptı: "Biz aşırılıkçı İslam'a karşıyız. Yani şu anda İslam aleminin sesi en gür çıkan grubuna. İslam, dostane bir din gibi gelmiyor. İnanın, yanılmak istiyoruz. Ama biz de Ku Klux Klan toplantılarımızda şimdi hangi dinle alay etsek diye tartışmıyoruz." Williams, Bhat sayesinde günlük hit'lerinin binden 5 bine çıktığını ekleyip "O hep haberlerdeydi. Bunun ardından onu İslami Öfke Çocuğu yaptık ve bir alt kültüre dönüştü" dedi.
Amerikan İslami İlişkiler Konseyi, ise İslami Öfke Çocuğu'nu 'saldırgan ifade' diye niteleyip "Bu, İslam karşıtlarının yarattığı İslamofobik bir ürün. Bunun üzerinden fayda sağlamaya çalışıyorlar" eleştirisi yaptı.