Napolyon fantezileri Rus basınını güldürdü

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Napolyon gibi tersyüz edildiği Moskova ziyareti Rus basınının diline dolandı.

MOSKOVA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Napolyon gibi tersyüz edildiği Moskova ziyareti Rus basınının diline dolandı. Moskova'ya yüksek topuklu botlarla gelen Sarkozy'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "Yıllardır uyandığımda Kızıl Meydan'ı görmeyi hayal ederdim. Nihayet hayalimi gerçekleştirmekten sevinç duydum" demesiyle epey dalga geçen gazeteler, Putin'in 'bu yaltaklanmalara paye vermediğini' belirtti.
'Topuklar üzerinde zor denge'
Nezavisimaya Gazeta, 'Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin düşleri ve fantezileri' başlığını atıp şunları yazdı: "Beş santimetre yüksekliğindeki topuklar üzerinde dengede durmaya çalışırken tutkulu jestler yapan Sarkozy, hem Rusya ile Fransa arasında hem de kendisiyle Rus lideri arasında bozulmaz dostluk bulunduğunu göstermeye uğraştı. Gelgelelim Kremlin'in efendisi, misafirini üstten bakıp belli bir mesafede tutmaya çalıştı. Putin, Elysee Sarayı'nın yeni efendisine, Jacques Chirac'ın uluslararası ağırlığına ulaşması için daha çok yol yürümesi gerektiğini göstermek ister gibiydi. Yıllardır uyanır uyanmaz Kızıl Meydan'ı görmeyi hayal ettiğinden söz eden Sarkozy, bu hayali gerçekleşir gerçekleşmez ilk iş Fransız şirketlerine Rus enerji devi Gazprom'dan hisse istedi."
Rossiyskaya Gazeta, Sarkozy'nin Kızıl Meydan heyecanıyla "Putin'in böyle bir deneyimi olup olmadığını, misafirinin hislerini gerçekten anlayıp anlamadığını bilmiyoruz" diye alay etti. Kommersant ve İzvestiya ise Fransa Cumhurbaşkanı'nın hayalinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını, zira kaldığı National Hotel'den Kızıl Meydan'ın görülmediğini belirtti. Kommersant, "Görebilmesi için gece GUM alışveriş merkezindeki Bosco Bar'da sızıp kalmış olması lazım" yorumunu yaptı.
'Sarkozy cüret edemedi'
Fransa Cumhurbaşkanı'nın Putin'le akşam yemeğinden sonra İran konusunda konumlarının birbirine yaklaştığını söyleyip, ertesi gün Rus lider tarafından yalanlaması da, iğnelenmeden geçilmedi. Nezavisimaya Gazeta, "Sarkozy Moskova'dan önemli haberler olmadan ayrılmak istemiyordu, ancak ne İran ne Kosova konularında yakınlaşma olduğu hemen ortaya çıktı" derken, Rossiyskaya Gazeta da "Sarkozy uluslararası konularda Rusya'yla ne hemfikir olmaya ne de olmamaya cesaret edebildi" diye yazdı. (Dış Haberler)