Naşiler Rusya'nın dört yanını sarıyor

Eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ve Ukrayna'da Kremlin yanlısı liderlerin Batı destekli halk darbeleriyle devrilmesine tanık olan Rusya'nın aynı akıbete uğramaması için kurulan Kremlin yanlısı gençlik örgütleri tam gaz ülkeye yayılıyor.

MOSKOVA - Eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ve Ukrayna'da Kremlin yanlısı liderlerin Batı destekli halk darbeleriyle devrilmesine tanık olan Rusya'nın aynı akıbete uğramaması için kurulan Kremlin yanlısı gençlik örgütleri tam gaz ülkeye yayılıyor. Bunların en önde geleni Naşi (Bizim), Moskova'da üçüncü kongresini düzenlemekle meşgul. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in politikalarını kayıtsız şartsız destekleyen on binlerce öğrenciyi buluşturan Naşi, Rusya'nın 85 bölgesinin çoğunda örgütlenip Kremlin'in bekası için toplumsal projeler yürütüyor.
Putin'le iki kez görüşme
Naşi Başkan Yardımcısı Nikita Borovikov pek çok Rus'u kaygıya sevk edecek "Yetkililer beni görüşmeye çağırdı" derken mutlu. Putin'le iki kez görüşme 'onur'una nail olmuş. "Ne olmuş yani? Felsefi bir soru sorayım: Yetkilileri desteklemekte kötü olan ne" diyen Nikita'nın arkadaşları da, Neo Nazilerden liberallere tüm muhalifleri aynı sepete koyuyor: 'Faşistler.' Bu yaftayı yiyenlere eski dünya satranç şampiyonu, Batı tipi demokrasi yanlısı Garry Kasparov dahil. Borovikov, "İnsanlara bunların aslında faşist olduklarını anlatıyoruz. Halk onları desteklerse neler olacağını anlamalı. Bunlar gizli faşist" iddiasında.
'Putin kuşağı' denen bu gençler, Sovyetler'e yetişememiş, ama Yeltsin döneminin kargaşasını hatırlayacak tevellütte. Levada kamuoyu yoklama şirketinden Boris Dubin, şu görüşte: "Gençler kendilerini Putin rejimiyle özdeşleştiriyor. Değişim istemiyor. Kremlin'in kabul edilebilir bulduğu biçimde şekillendiriliyorlar." Artık emekli maaşları düzenli
ödenen yaşlılar ise Putin'den memnun olsa da, pek çok siyasi kahramanın yükseliş ve düşüşüne tanıklık ettiklerinden, gençlerin yaygarasına mesafeli. Ama şimdilik ülkede, ABD'nin kudretli Rusya'yı parçalayıp doğal kaynaklarını ele geçirme komplosu yaptığı korkusu ağır basıyor. Gençler, Rusya'yı kim tehdit ediyor sorusuna, "ABD Dışişleri" yanıtını yapıştırıyor. (LAT)