NATO ateşi cayır cayır yaktı

NATO ateşi cayır cayır yaktı
NATO ateşi cayır cayır yaktı

İki tankerin hava saldırısından sonra ateş topuna dönüştüğü kaydedildi. Sadece Yakubi köyünde dün 18 ceset gömüldü. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, EPA

Taliban'ın kaçırdığı petrol yüklü iki tankere düzenlenen hava saldırısında 90 kişi öldü. Sivillerin dağıtılan bedava yakıtı alırken uğradıkları saldırı sonucu cayır cayır can verdiği belirtiliyor. Karzai öfkeli

KABİL - Afganistan’da Taliban’la savaşında sık sık kaş yapayım derken göz çıkaran NATO bu kez ülkenin kuzeyindeki Kunduz’da kaçırılan iki petrol tankerini militanlara yar etmemek için sivilleri cayır cayır yaktı. Düzenlenen hava saldırısı ve meydana gelen dev patlamayla ortaya çıkan ateş topunda en az 90 kişi öldü. İlk etapta Taliban militanlarının hedef seçildiğini söyleyip ‘sivil kayıplar olmadığından eminiz’ diyen NATO, durum ortaya çıkınca ‘çok sayıda sivil kayıp bulunduğunu’ teslim etti. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, sivillerin böylesine hedef alınmasını ‘kabul edilemez’ diye niteleyip kınarken, halkına başsağlığı diledi. 

Çamura saplanınca yakıt dağıtımı
Olay gece yarısı Alman askerlerinin kontrol ettiği Kunduz’daki Ömer Hel köyü yakınında meydana geldi. NATO uçakları tankerleri nehir geçişinde vurdu. Kunduz valisi Muhammed Ömer, saldırının bölge halkının tam da tankerlerden yakıt alırken olduğunu aktarıp, insanların diri diri yanarak can verdiğini söyledi. Ömer, ölenler arasında Taliban’ın bölge komutanı Abdürrahman ile dört Çeçen savaşçının da yer aldığını söylese de Taliban bunu yalanladı. Taliban sözcüsü Zebullah Mücahid, tankerleri Kabil’deki NATO güçlerine yakıt sevkıyatı için Tacikistan’dan gelirken kaçırdıklarını, Kunduz nehrinden geçerken çamura saplanınca durup vanaları açarak yükü hafifletmeye çalıştıklarını, o esnada 500 kadar köylünün saldırı olabilir uyarılarına rağmen tankerlere akın ettiğini savundu. Bilgileri teyit eden aşiret büyüğü Muhammed Server, “Hem Taliban’ı hem de hükümeti suçluyoruz” dedi. Görgü tanığı Muhammed Davut vahşet anını “Tankerin üstünde 10-15 Taliban militanı vardı. Sonra bombalar yağdı. Etraftaki herkes öldü. Kollar, bacaklar ve beden parçaları etrafa saçıldı” diye anlattı. Sadece Yakubi köyünde yanmış en az 18 ceset toprağa verilirken, 45 yaşındaki Abdülaziz, “İnsanlar Taliban’ın bedava dağıttığı yakıtı almaya gelmişti. Bizim köyden 18 kişi öldü” dedi. Aralarında 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğu yaralıların durumunun ağır olduğu belirtiliyor. 

Alman birliği ‘kayıp yok’ iddiasında!
Buna rağmen Kunduz’daki Alman birliği “50 Taliban öldü. Sivil kayıp da Alman kayıp da yok. Ölenlerin isyancı olduğundan eminiz” iddiasını ortaya atarken, daha sonra Tuğgeneral Eric Tremblay, ‘çok sayıda kayıp olduğunu’ doğruladı. Mesele dün Stokholm’deki gayrıresmi AB dışişleri bakanları toplantısında da gündeme geldi. Başta Britanyalı bakan David Miliband olmak üzere pek çok Avrupalı bakan bu olayların Afganistan’daki varlıklarını zedelediği kaygılarını aktardı. NATO Genel Sekreteri Aders Fogh Rasmussen  soruşturma başlattı. (Dış Haberler)