NATO: Nükleer silahlar bize değil, üye ülkelere ait

BRÜKSEL - Belçika’da yasaklanması için yasa tasarısı sunulmasıyla tekrar gündeme gelen NATO’nun Soğuk Savaş döneminde Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya’ya yerleştirdiği nükleer silahları ittifak sahiplenmedi. NATO Sözcüsü James Appathurai, Belçika Senatosu’na sunulan yasa tasarısına karşı “NATO’nun hiçbir nükleer silahı yok. Nükleer silahlar üye devletlerin kendilerine ait. Anlayacağınız, NATO üyelerindeki nükleer silahlar Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın kapsamına giriyor. Bu nedenle bunlar nükleer silaha sahip olduğunu deklare etmiş ülkelere ait” dedi. Appathurai,  “NATO üyelerinin güvenliğinin sağlanması ve caydırıcılık için konvansiyonel silahlar yanında asgari düzeyde nükleer kapasite bulundurulması zorunlu” diye ekledi.
Amerikan nükleer silahlarına ev sahipliği yapan NATO üyeleri Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya, 1968’te BM Genel Kurulu’nda görüşülerek imzaya açılan ve 1970’te yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın (NPT) parçası olmuştu. Türkiye anlaşmayı 1969’da imzalamış, 1979’da bakanlar kurulu kararıyla onaylayarak taraf ülke haline gelmişti. 

‘Nükleer cephaneliğin yarısı Türkiye’de’
Amerikan Bilim Adamları Federasyonu ve İtalyan Silahsızlanma Bilim Adamları Birliği gibi kaynaklar ise, 2009 itibarıyla İncirlik Üssü’nde 90 taktik nükleer silah bulunduğunu, bunların 50’sinin ABD, 40’ının Türkiye’nin kontrolünde olduğunu öne sürüyor. Balıkesir ve Akıncı üslerinde tutulanlar ise 1996’da geri çekilmiş. Belçika’nın Kleine Brogel, Hollanda’nın Volkel ve Almanya’nın Büchel üslerinde 20’şer ve İtalya’nın Aviano üssünde 50 nükleer silah bulunduğu iddia ediliyor. Yani ABD’nin Avrupa’daki toplam 200 nükleer bombasının yarısına yakınına Türkiye ev sahipliği yapıyor. ABD, 2001’de Yunanistan, 2005-2008 arasında Almanya, Britanya, İtalya’dan nükleer silahlarını geri çekerken, Türkiye, Belçika ve Hollanda’daki  cephanenin sabit kaldığına dikkat çekiliyor. (aa)