NATO Rusya ile ilişkileri yeniden başlatıyor

NATO Rusya ile ilişkileri yeniden başlatıyor
NATO Rusya ile ilişkileri yeniden başlatıyor

Türkiye?yi Babacan?ın temsil ettiği toplantıda Britanyalı bakan Miliband, Clinton ile şakalaştı. FOTOĞRAF: AP

NATO'nun Rusya ile konseyini dirilttiği toplantıda Clinton, 'Afganistan dahil ortak çıkar alanlarında Rusya ile birlikte çalışacağız' dedi

BRÜKSEL - Gürcistan’ın Kafkasya’da çıkardığı savaşa müdahil olan Rusya’yı protesto için ilişkileri donduran NATO, ittifakın çamura saplandığı Afganistan hatırına Ruslarla yeniden el sıkışıyor. ABD’de Barack Obama’nın başkanlığının ardından dün ilk kez dışişleri düzeyinde toplanan NATO, Doğu Avrupa’dan gelen itirazlara rağmen NATO-Rusya Konseyi’ni diriltmeye karar verdi. Türkiye’yi Dı-şişleri Bakanı Ali Babacan’ın temsil ettiği toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Yeni bir başlangıç zamanı. Afganistan dahil ortak çıkarları paylaştığımız alanlarda Rusya ile çalışmanın yollarını bulabiliriz, bulmalıyız” derken Gürcistan ile Ukrayna’nın da NATO’ya girmelerinin önemine değindi. Clinton ayrıca 31 Mart’ta yeni strateji için Afganistan konferansı önerdi. Rusya, Kırgızistan’ın Manas üssünü kapatma kararının ardından ABD’ye Afganistan’a transit geçişlerde yardım önermişti. Almanya ve Fransa Rusya ile bağları koparmanın olumsuz sonuçlarına dikkat çekerken Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband, Moskova’nın Güney Osetya ve Abhazya’yı tanımasına atfen “Gürcistan’ın işgali ve toprak bütünlüğünün ihlalini hasıraltı edemeyiz” diyerek çekincelerini dile getirdi. Litvanya Dışişleri Bakanı Vygaudas Usackas ise “Diyalog için erken” deyip kararın 3-4 Nisan’daki zirveye bırakılmasını istedi. Kararın ardından Moskova memnuniyetini dile getirildi.

Babacan: Rusya’yı germeyin demiştik

Babacan ise “Rusya’yla ne zaman gerilim olmuşsa her iki taraf da kaybetmiştir. Kazan-kazan ilişkisini ön plana çıkarıyoruz. Her ülkenin hassasiyetleri anlayışla karşılamalı” dedi. Babacan, Rusya’ya kuşatılmışlık hissi veren politikaların yanlış olduğunu, AB ile Rusya yakınlaşırken NATO’nun dışarda kalamayacağını söyledi. ABD’nin Doğu Avrupa’ya kalkan projesiyle ilgili “Tehdit kim? İran tehdit olarak algılansaydı sorun yaşanmazdı” diyen Babacan Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına dönüşü sorulunca “Bu ülkede tartışma sürüyor, resmi başvuru henüz yok, olursa şartlara göre değerlendirilir” yanıtını verdi. Bababcan daha sonra İsrailli muadili Tzipi Livni ile bir araya gelirken, ikilinin Türkiye ve İsrail ilişkilerinin ‘stratejik önemine’ dikkat çektikleri kaydedildi. 

ABD’den İran’a Afganistan daveti

Clinton, Afganistan için bu ay sonunda düzenlemeyi planladıkları uluslararası toplantıya İran’ı da komşu ülke statüsüyle davet etmeyi düşündüklerini söyledi. Clinton, NATO  toplantısının ardından, Afganistan’la ilgili toplantıya bölgedeki stratejik ülkeleri davet edeceklerini belirtti.Toplantının amacının tüm katılımcı ükeleri aynı masa etrafında toplamak olduğunu anlatan Clinton, İran’ı ‘komşu ülke olarak davet edebileceklerini’ ifade etti. (ap, aa, bbc)