NATO siftahında İslam âlemine zeytin dalı

NATO siftahında İslam âlemine zeytin dalı
NATO siftahında İslam âlemine zeytin dalı

Yeni NATO şefi Rasmussen, Türkiye?ye verdiği İslam âlemiyle diyalog sözünü tutacağını belirtti. FOTOĞRAF: AP

BRÜKSEL - Eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin ROJ TV ve Hz. Muhammed karitatürleriyle ilgili tutumu yüzünden başta engellemeye çalıştığı NATO Genel Sekreterliği görevine dün resmen başladı. Önceliklerini ittifakın çıkmaza girdiği Afganistan’da Taliban’ı yenmek ve AB-NATO işbirliğini geliştirmek olarak sıralayan Rasmussen, Türkiye’nin veto tehdidini aşmak için verdiği İslam dünyasıyla diyalog sözüyle ilgili “Türkiye ile ortak anlayışa varmıştık. Yerine getirebileceğimize güvenim tam. Sadece benim kararımla olmayacak. Elimden geleni yapacağım. Üyelerin desteğine de güveniyorum” dedi. 

İlk ziyaretler Ankara ile Atina’ya
Rasmussen, karikatür krizinin NATO’nun Afganistan’daki başarısını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna, “Karikatürler geçmişte kaldı. Geleceğe bakıyorum” yanıtını verdi. Selefi Jaap de Hoop Scheffer Afganistan’daki savaşı ‘60 yıllık ittifak için hayati sınav’ diye nitelemişti. NATO’nun 64 bin askerle Taliban’la cebelleştiği Afganistan’da 20 Ağustos’taki devlet başkanlığı seçimi öncesi görevi üstlenen Rasmussen, Brüksel’deki ilk basın toplantısında özetle şu mesajları verdi: 
* AB-NATO işbirliğinin önündeki engeller kaldırılacak. Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına dönüşü bunu kolaylaştırdı. Diğer engelleri kaldırmak için ilk olarak Türkiye ve Yunanistan ziyaret edilecek. 
* İstanbul İşbirliği Girişimi (Suudi Arabistan, Katar, BAE, Bahreyn, Umman, Kuveyt) ve Akdeniz Diyaloğu (Tunus, Fas, Cezayir, Mısır, Moritanya, Ürdün, İsrail) ülkeleriyle ilişkiler geliştirilecek.
* Afganistan’ın terör merkezi olmaması için çalışılacak. Sadece askeri yöntemle sonuç alınamaz. Ekonomik ve sosyal kalkınma çabaları artırılacak. Taliban’ın ılımlı kanadı ile diyalog kurulacak.
* Afganistan’da sorumluluk Afgan hükümete teslim edilecek.
* Rusya NATO’nun onlara karşı olmadığına ikna edilecek. Rusya ile gerçek stratejik ortaklık ilişkileri kurulacak
* Aden Körfezi’nde korsanlara karşı operasyonlar sürdürülecek. (afp, afp, aa)