NATO'dan Rusya'ya: Ortak olalım ama İran'a baskı yap

NATO'dan Rusya'ya: Ortak olalım ama İran'a baskı yap
NATO'dan Rusya'ya: Ortak olalım ama İran'a baskı yap

Medvedev, ?Ortaklarımız kaygılarımıza kulak verirse biz de onlarınkileri dikkatle dinleriz? dedi. FOTOĞRAF: AFP

Obama'nın füze kalkanını çöpe atması Rus Başbakanı Putin'i memnun etti. NATO, Rusya'nın da katılımıyla yeni Avrupa-Atlantik güvenlik mimarisi kurmaya yeşil ışık yaktı, ama İran'a karşı işbirliği talep etti

MOSKOVA/BRÜKSEL - ABD Başkanı Barack Obama’nın selefinden yadigar Doğu Avrupa’ya füze kalkanı konuşlandırma planından vazgeçmesini Rus Başbakanı Vladimir Putin alkışlarken, kalkana misilleme olarak Kaliningrad’a füze yerleştirme planı rafa kalktı. NATO, Rusya’ya yeni ortaklık çağrısı yaparken, İran’a karşı işbirliği talebini ihmal etmedi. 

Kaliningrad misillemesi de rafa
Dün Soçi’de konuşan Putin, bu doğru ve cesur kararı benzerlerinin izlemesini umduklarını söyleyip, Rusya’ya yüksek teknoloji satışına getirilen kısıtlamalarla Dünya Ticaret Örgütü üyeliğine getirilen engellerin kaldırılmasını istedi. Rus askeri kaynakları, kalkanın konuşlanacağı Polonya ile Çekya’nın dibindeki Kaliningrad’a kısa menzilli İskender füzeleri ile nükleer silah taşıyabilen stratejik bombardıman uçakları konuşlandırma, balistik füzeleri ABD savunma sistemlerinden kaçınmalarını sağlayacak teçhizatla donatma planının bırakılacağını söyledi. Rusya’nın NATO Temsilcisi Dmitri Rogozin, “Polonya ile Çekya’da radar ve füze görürsek, yanıt vermemiz gerekir, görmezsek gerekmez” dedi.
Rus basını, Obama’nın açıklamasını ‘tarihi’ manşetleriyle duyurup, artık ilişkilerde ‘reset’ düğmesine basılabileceğini belirtti. Ancak Kommersant’a konuşan  bir üst düzey Rus diplomat, ABD’nin karşılığında İran ödünü istediğini söyledi. Diplomat “Amerikalılar iki temel noktada ısrarlı. İran’a S-300 füzesavar sistemleri vermememizi ve İran’a karşı BM Güvenlik Konseyi’nde hazırlanan yeni tasarıyı desteklememizi istiyorlar” dedi. 

Rus savunma sistemi ile birleşme
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, dün Carnegie Endowment’taki konuşmasında Rusya’ya yeni ortaklık çağrısı yaparken, İran talebinde bulundu: “İran’a nükleer heveslerini durdurması için uygulanacak maksimum baskıya Rusya’nın da katılmasını bekliyorum. Bu, Rusya’nın da çıkarına.” Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in yeni Avrupa-Atlantik güvenlik düzenlemesine gidilmesi ve bunun Rusya’nın en doğusundan Amerika’nın en batısına dek uzanması önerisini selamlayan Rasmussen, münasip bir zamanda ABD, NATO ve Rusya’nın füze savunma sistemlerinin birbirine bağlanması potansiyelinin araştırılmasını istedi. “Hepimiz Rusya’nın kendisini de yansıttığını düşüneceği bir Avrupa-Atlantik güvenlik mimarisini hedeflemeliyiz” diyen eski Danimarka lideri, “Zamanımızın büyük sorunlarını çözmek için Rusya’ya ortak olarak ihtiyacımız var. 21. yüzyılın güvenlik meselelerini Rusya ile gözden geçirmeliyiz. Bu gelecekteki işbirliğinin temelini hazırlayacak” vurgusu yaptı. Konuşmayı “Çok olumlu ve yapıcı” diye niteleyen Rogozin, Rusya ile NATO’nun füze savunma sistemleri bağlantısıyla ilgili başarılı bilgisayar denemeleri yaptığını aktardı. (afp)