NATO'nun 60. yılında genel sekreter krizi

NATO'nun 60. yılında genel sekreter krizi
NATO'nun 60. yılında genel sekreter krizi

NATOyıldönümünün gözdesi Obama pastaları oldu.

WASHINGTON/BRÜKSEL - Hırvatistan ile Arnavutluk’un katılımıyla 28 üyeli NATO, 60. yaşını bugün ve yarın Fransa’nın Strasbourg ve Almanya’nın Kehl kentlerinde düzenlenen zirvelerle kutluyor. Çiçeği burnunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan-Pakistan stratejisi çerçevesinde yapacağı taleplerin beklentisiyle gerilen zirveye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olmasına Türkiye’nin yönelttiği veto tehdidinin gölgesi düşüyor. Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil ediyor. 

‘Türkiye konsensüsü deldi’
Dün Türkiye’nin Rasmussen’e kamuoyu önündeki itirazlarıyla ittifaktaki konsensüsü deldiğini yazan New York Times, bu makama ilk kez görevdeki bir başbakanın talip olduğunu, ama Hz. Muhammed karikatürleri krizinde özür dilemeyi ve Roj TV yasağını reddettiği için Türkiye’nin muhalefeti yüzünden seçimi kazanıp kazanmayacağının bilinmediğini belirtti. Roma’daki NATO Koleji’nin araştırma direktörü Karl-Heinz Kamp, “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Rasmussen’e iç siyasi sebeplerden karşı çıkıp çıkmadığı net değil. Ama kamuoyu önünde konuştukça Erdoğan’ın kamuoyu önünde geri adım atması zorlaşıyor” dedi. Gazete, “Türkiye kamuoyu önündeki itirazlarıyla NATO’daki konsensüsü deldi. Ancak Türkler Rasmussen’in geçmişine odaklanarak geleceğe bakmak ve Rasmussen’in ne gibi bir genel sekreter olacağını sormak için çok önemli bir fırsat yitirdi” yorumunu yaptı. 

Afganistan’a 10 bin takviye daha olabilir
Obama Afganistan’a 17 bin takviye asker ile ağustostaki başkanlık seçimleri öncesi Afganistan güvenlik güçlerini eğitmek üzere 4 bin asker yollama kararı açıklamışken, dün Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı David McKiernan’ın 10 bin asker daha istediği haberi patlak verdi. Talebi Obama kabul ederse, yıl sonunda Afganistan’daki ABD askeri sayısı 68 bini bulacak.  Dünden Strasbourg ve Kehl’de protestolar başladı. (Dış Haberler)