NATO'nun derdi Afganistan ve Kosova

NATO dışişleri bakanları dün Afganistan ve Kosova gündemiyle toplanırken ABD, baharda ciddi direniş beklediği Taliban'a karşı üye lerden daha fazla fedakârlık için bastırdı.

BRÜKSEL - NATO dışişleri bakanları dün Afganistan ve Kosova gündemiyle toplanırken ABD, baharda ciddi direniş beklediği Taliban'a karşı üye lerden daha fazla fedakârlık için bastırdı. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, toplantıya Pentagon'un Afganistan'daki 3 bin 200 ABD askerinin görev süresini dört ay uzattığı ve iki yılda yapılacak harcamanın 10.6 milyar dolar artırılacağı haberiyle gelip, üyeleri yükü aylaşmaya çağırdı. Ama beş yılda Afganistan'a 4.6 milyar dolar harcamış AB 2010'a dek 775 milyon dolar vaadiyle yetindi. Uluslararası Destek Gücü'ne (ISAF) askeri katkı da nisanda Polonya'nın 1000, Britanya'nın 600 kişilik takviye gücü vaadiyle sınırlı kaldı. NATO komutasındaki ISAF'ın 33 bin askerinden 24 bini Amerikalı.
Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ISAF'a 800 askerlik katkının merkez bölgenin komutasının devralınacağı nisanda 950'ye çıkacağını söylerken, 380 personelle katkı yapılan Kosova'daki KFOR'un mayısta komutasının devralınmasıyla yükümlülüklerinin artacağına işaret etti. (Dış Haberler)