NATO'nun derdi günü Afganistan

NATO'nun derdi günü Afganistan
NATO'nun derdi günü Afganistan

Afganistan, 38 bini Amerikalı, gerisi NATOmüttefiklerinden toplam 68 bin askere rağmen istikrara kavuşamazken, Taliban her geçen gün güçleniyor. FOTOĞRAF: REUTERS

KRAKOV - ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a 17 bin asker takviyesi kararı ertesinde Polonya’da toplanan NATO savunma bakanlarının ana gündemi Afganistan’dı. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan’da NATO komutasındaki güce ağustostaki başkanlık seçimi öncesi müttefiklerden de takviye istedi.
Dün NATO toplantısına giderken ‘Obama yönetiminin Afganistan’da müttefiklerin daha fazlasını yapmak zorunda olduğu beklentisini’ dile getiren Gates, bugüne kadarki hayal kırıklıklarını aktardı. 

Komutan ümitsiz
Gates, Avrupalıların kısa vadede iyi idare, polis eğitimi, kalkınma, yolsuzluk ve uyuşturucuyla mücadele gibi sivil konularda yardımı artırması, uzun vadede asker takviyesi yapması formülünü önerdi.
Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı David McKiernan, “Takviyeyle bile 2009 zorlu bir yıl olacak. Üç-dört yıl daha Afganistan’ın ağırlığını kararlılıkla omuzlamalıyız” dedi. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Afganistan’daki militanların Pakistan’ı da istikrarsızlığa sürüklemeye çalıştığına dikkat çekip bölgesel yaklaşım istedi. Rusya’nın yeni askeri-mali ittifaka kattığı Kırgızistan’da ise meclis Amerikan üssünü kapatmayı bire karşı 78 oyla onaylarken, Gates Manas’taki hava üssü için daha yüksek kira ödeyebileceklerini söyledi.
Afganistan’da 38 bin ABD, Türkiye dahil diğer ülkelerden 30 bin asker var. (afp)