NATO'nun Gürcistan tatbikatı Rusya'nın sinirlerini fena gerdi

TİFLİS - NATO, Rusya’nın celallendirme pahasına Gürcistan’da askeri tatbikata dün başladı. Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin darbe komplosu ile Muhrovani üssünde askeri isyanı savuşturdukları iddiasının ertesi günü başkent Tiflis yakınındaki Vaziyani üssünde başlayan ‘Cooperative Longbow-Cooperative Lancer’ (Ortak Uzun Yay-Ortak Mızraklı Süvari) tatbikat Rus baskısıyla kısmen bozguna uğradı. Rusya’nın ‘açık tahrik’ ve ‘Kafkasya’daki istikrarı tehlikeye atar’ uyarısına paralel olarak İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Letonya, Estonya, Moldova, Sırbistan, Kazakistan ve son dakikada Ermenistan tatbikattan çekildi. Tatbikata Türkiye, ABD, Britanya, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Yunanistan, Kanada, Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İspanya ve Makedonya’dan 1100 personel katılıyor.
Cooperative Longbow krizlere müdahalelerde NATO presedürlerine uyum ve eğitimi, Cooperative Lancer ise sahada ‘barış gücü operasyonları’ için eğitimi amaçlıyor. Tiflis, Rusya’nın tatbikata karşı Abhazya ve Güney Osetya sınırına asker yığdığını öne sürerken Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş suçlamayı reddetti. Muhrovani isyanının Saakaşvili tarafından tezgâhlanan provokasyon olduğunu savunan Abhaz lideri, sadece kendilerine karşı olası tahrikleri önlemek üzere sınırda önlem aldıklarını ekledi. Moskova’nın Abhazya ve Güney Osetya ile sınırların korunması anlaşmasını imzalamasının ardından geçen hafta FSB sınır muhafızları iki bölgeye sevk edilmişti. 

NATO ile casusluk krizi derinleşiyor

Beri tarafta tatbikatın iptalini sağlayamayan Rusya ile NATO arasındaki ‘casusluk krizi derinleşiyor. NATO’nun casusluk suçlamasıyla Brüksel’deki karargâhında görevli iki Rus diplomatı kovmasına karşı 18 Mayıs’taki NATO-Rusya Ortaklık Konseyi toplantısına katılmama kararı alan Rusya, dün Moskova’daki NATO misyonunda görevli iki Kanadalıyı sınır dışı ederek misilleme yaptı. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Tepki vermeye mecbur bırakıldık” derken Rusya’nın NATO elçisi Dimitri Rogozin “Bu örgüt giderek sağı solu belli olmaz hale geliyor” diye çattı.
Bu arada Tiflis kışladaki isyanla bağlantılı tank birliğinin komutanı Şota Gorgilaşvili dahil 10 asker ile 13 sivilin tutuklandığını ve 50 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu. Darbe ile suçlanan eski komutanlar Levan Amiridze, Koba Otanadze ve Gia Krialaşvili hakkında bilgi verenler için 50 bin GEL (52 bin TL) ödül konuldu. 2004-2008 yıllarında Gürcistan’ın NATO misyonunda müsteşarlık yapmış Vahtang Maisaya da casuslutan tutuklandı. (ap, afp)