Navarra: Rüzgâr değirmenli Don Kişot

Küresel ısınmayla enerji ihtiyacı açmazı içindeki ülkeler nükleer santral, etanol üretimi gibi yöntemlere başvururken, İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask ülkesinin Navarra özerk bölgesi bambaşka bir seçenek sunuyor.

PAMPLONA - Küresel ısınmayla enerji ihtiyacı açmazı içindeki ülkeler nükleer santral, etanol üretimi gibi yöntemlere başvururken, İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask ülkesinin Navarra özerk bölgesi bambaşka bir seçenek sunuyor. Avrupa'da yenilenebilir enerjiden yararlanma oranı yüzde 7'yi geçmezken, Navarra enerjisinin yüzde 70'ini rüzgâr ve güneşten elde ediyor. İlk rüzgâr türbininin 1980'lerde başkenti Pamplona'da kurulduğu Navarra'da şimdi her biri 80 metrelik 1100 rüzgâr çarkı fırıl fırıl dönüyor. Rüzgâr parklarının yanlış yerlere kurulduğu eleştirileri üzerine yerel hükümet kaynaklarını daha çok güneş enerjisine seferber etmiş. Avrupa'nın en büyük solar parkı Milagro'da. 50 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda dev paneller güneşi emiyor. Park, 750 ortaklı bir kooperatifin. 50 bin avrodan başlayan panellerden almak isteyenlerin listesi uzun. Panel o kadar 'temiz' para getiriyor ki, halk 'emekli sandığı' adını takmış. Milagro Belediye Başkanı Esteban Garijo, "Güneşin maliyeti yok. Güneşli günlerde hem temiz enerji üretiyor hem de para kazanıyorlar. Bir ya da iki panel alıp gelirleriyle emekliye ayrılmayı umuyorlar" diyor.
Pamplona'daki okulların kendi solar paneli var. Her gün ne kadar enerji girdiğini ve tasarruf edildiğini gören öğrencilerin temiz enerji bilinci çok yüksek. Yenilenebilir enerji sektörü son 10 yılda 4 bin kişiye de iş imkânı sağlamış. İspanya genelinde bu rakam 100 bin.