'Necef'te Mehdi değil Şii hacılar öldü'

Irak ve Amerikan güçlerinin el birliği ile Şii lider Büyük Ayetullah Ali Sistani'yi öldürmek için Necef'e giden sahte Mehdi'nin yandaşları olduklarını iddiasına dayanarak en az 263 kişinin...

BAĞDAT - Irak ve Amerikan güçlerinin el birliği ile Şii lider Büyük Ayetullah Ali Sistani'yi öldürmek için Necef'e giden sahte Mehdi'nin yandaşları olduklarını iddiasına dayanarak en az 263 kişinin öldürülmesini kamuoyuna uyduruk biçimde aktardığı ve aslında bir katliama imza atıldığı öne sürüldü.
The Independent'ın Irak basınına dayandırdığı haberine göre, kadın ve çocuklar dahil 263 kişinin öldürülmesi, 210 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay aslında Irak güçlerinin sebebiyet verdiği bir 'kazayla' başlıyor. Buna göre, Divaniye civarında yaşayan Havatim aşiretinden 200 Şii hacı Aşure törenleri için Necef'e gidiyordu. Yürüyüş alayının önünde yürüyemedikleri için Toyota marka araçta yolculuk eden aşiret reisi Hac Saad Saad Nayif Hatemi ve eşi vardı. Bölge tekin olmadığından ve gece yolculuk ettiklerinden silahlı gezen grup pazar sabahı Zerka'daki kontrol noktasına ulaştığında Irak güçlerinin açtığı ateşle Hatemi eşi ve şoförü öldü. Havatim aşiretinin silahlı adamları da reisin intikamını almak için kontrol noktasına saldırdı. Zerka'da yaşayan bir başka aşiret olan Hazail de çatışmayı durdurmak için devreye girdi ancak onlar da ateş altında kaldı. Irak güçlerinin Kaide saldırısına uğradıkları savıyla takviye istedikleri ABD helikopterlerinin bölgeye bombardımanında ise olaya üçüncü bir grup müdahil oldu. Zerka'da sekiz çiftlik satın alıp 'Mehdi' olduğu iddiasıyla tarikatını kurmuş Ahmed Hasan El Yemeni ve müritleri. Bölgeye havadan 'Teröristler teslim olun' yazılı el ilanları bırakan Amerikan güçleriyle çıkan çatışmalarda ise Havatim işareti bir Amerikan helikopteri düşürünce bombardımanın dozu artırıldı.
Bağdat'la araları açıktı
Irak hükümetinin resmi açıklamasında el Yemeni hedef gösterilirken, Havatim ve Hazail aşiretlerinin ortak özelliği Irak hükümetini oluşturan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi ve Dava Partisi ile aralarının açık olması. Irak güçleri, ele geçirdiği 210'u yaralı 500 kişiyi kimseyle görüştürmüyor.
Yemeni'nin sözcüsü Abdülimam Cabir 'barışçı oldukları, tarikatlarına zarar verilmesinin amaçlandığını' savunurken, Irak yetkililerinin 'öldürüldü' dediği Yemeni'nin yerini bilmediğini ekledi. Necef bürosu geçen ay kapatılan tarikatı iyi tanıyan historiae.org'un editörü Reidar Visser, "Grubun daha önce şiddete başvurduğunu gösteren kayıt yok" dedi. (Independent)