Nepal'de monarşi tarihe karışıyor

Dünyanın damında oturan Asya ülkesi Nepal'de geçen yıl silahlı direnişe son veren Maocuların hükümete katılmasıyla ilgili yılan hikâyesine dönen pazarlıklara nokta konulmasıyla son Hindu monarşisine yol gözüktü.

KATMANDU - Dünyanın damında oturan Asya ülkesi Nepal'de geçen yıl silahlı direnişe son veren Maocuların hükümete katılmasıyla ilgili yılan hikâyesine dönen pazarlıklara nokta konulmasıyla son Hindu monarşisine yol gözüktü. Nepal hükümetinin Maocuları hükümete katabilmek için kilit önemdeki krallığa son verilmesi şartını kabul etmesiyle önceki gün taraflar arasında uzlaşma sağlandı. 23 maddelik anlaşmaya göre Nepal'de önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerin ardından cumhuriyet ilan edilecek ve yeni kurucu meclis oluşturulacak.
Maocular, krallığa son verilmesi talebi karşılık bulmayınca eylülde hükümetten çekilmişti. Anlaşmaya imza koyan koalisyondaki altı parti ve Maocuların ortak açıklamasında, "Nepal federal demokratik bir ülke olacak ve karar ilk kurucu meclis toplantısında ilan edilecek" denildi. 601 üyeli meclis için seçimler nisanda yapılacak. Maocuların ne zaman hükümete döneceği ise meçhul.
Kanlı saray darbesi itibarı yerle bir etti
1769'da kurulmuş monarşi, 2001'de veliaht prensin kanlı saray darbesi ile sevilen Kral Birendra ve kraliçe de dahil kraliyet ailesinden 10 kişiyi katledip ardından intihar etmesiyle halk arasında itibarını yitirdi. Tahta geçen Birendra'nın kardeşi Gyanendra 2005'te hükümeti feshedip yetkileri elinde toplayınca kalan halk desteğini de yitirmişti. Kral gösteriler üzerine 2006'da geri adım atıp sivil yönetime geçit verirken, 1996'da isyan bayrağı açmış Maocular Kasım 2006'da ateşkes ilan etti. Son 10 yılda Maocularla hükümet güçleri arasındaki çatışmalarda 13 bin kişi yaşamını yitirmişti. (Dış Haberler)