Nesrin, Hint eyaletlerinde top misali

Müslümanların eziyet ettiği bir Hindu ailenin öyküsünü anlattığı 'Lajja' (Utanç) adlı ilk romanı yüzünden hakkında ölüm fermanı çıkarıldığı 1990'lardan beri sürgün olan Bangladeşli ünlü kadın yazar Teslime Nesrin, huzur bulamıyor.

İnançlı annesi de çok çekti
1962'de Bangladeş'in başkenti Dakka'da orta sınıf bir Müslüman ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nesrin, ateist olduğu ve dinin kadınlara haksızlıklarını dile getirdiği için lanetlendi. Nesrin, "Annem Allah hakkında soru sormamam ve körlemesine inanmam gerektiğini söylerdi. Ama bunu yapamam" diyor. Nesrin'in inançlı annesi de kızının başına gelenler yüzünden çok çekti. Öldüğünde bir dinsizi doğurduğu için annesinin cenazesine giden olmadı.


YENİ DELHİ - Müslümanların eziyet ettiği bir Hindu ailenin öyküsünü anlattığı 'Lajja' (Utanç) adlı ilk romanı yüzünden hakkında ölüm fermanı çıkarıldığı 1990'lardan beri sürgün olan Bangladeşli ünlü kadın yazar Teslime Nesrin, huzur bulamıyor. Allah'a ve Peygamber'e küfrettiği gerekçesiyle ölüm tehditleri yüzünden 1994'te ülkesini terke zorlanan, iki yıl Avrupa ve ABD'de yaşadıktan sonra en azından ait olduğu kültüre yakın olmak için Hindistan'a giden Nesrin, futbol topu gibi oradan oraya atılıyor. Müslümanların sınır dışı edilmesi için Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta'da iki gündür süren protestoların ardından uçağa bindirilip postalanan Nesrin, o eyalet senin bu eyalet benim dolaştırılıyor, ama kapılar yüzüne kapanıyor.
Siyah burkaya büründü
Polisin Külküta'da geleneksel siyah burkaya bürünmüş halde uçağa bindirdiği 45 yaşındaki Nesrin, soluğu Racastan eyaletinin başkenti Jaipur'da aldı. Ama Racastan yönetimi "Bilgi vermeden geldi. Güvenlik yüzünden gün doğmadan gitmeli" derken, polis kendisini eyalet sınırına bırakıverdi. Yetkililer komşu eyalet Haryana'ya gittiğini söylerken, federal başkent Yeni Delhi de olası rotada. Kendisiyle Jaipur'da konuşan Hindistan Times, kadın yazarın biçare, "Gidecek yerim yok. Hindistan benim evim, ölene dek burada yaşamak istiyorum. Bu ülkede, minnettar olduğum insanlardan sevgi ve anlayış gördüm" sözlerini aktardı. Nesrin, bir haber ajansına da, "Konuşacak durumda değilim. Yıkılmış durumdayım" dedi. Dün yazara cep telefonundan ulaşılamazken, 2008 Şubatı'nda dolan vizesinin Hindistan hükümetince uzatıldığı söyleniyor.
'Burası benim kültürüm'
Hindistan'ın 1947'de Britanya sömürgeciliğinden kurtulurken, Bangladeş 1971'de bağımsızlığını kazanmıştı. Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde geniş Müslüman nüfus ve Bengal dili ve kültürü hâkim. Nesrin, eylülde AFP'ye, "Ben Bengalliyim. Burayı seviyorum ve kalmak istiyorum" demişti.
Ekimde de hissiyatını şöyle dile getirmişti: "Beni Hindistan gibi liberal ve demokratik bir ülkeden sınır dışı ederlerse, bu Hindistan yarımadasında asla yaşayamayacağım anlamına gelir. Bangladeş'e dönemem. Hindistan benim ikinci evim. Bu konuştuğum dil, paylaştığım kültür." Bangladeş, "Dönmesinde sakınca yok" dese de İslamcı tehditleri bitmiyor. Martta bir grup, Nesrin'in başına 11 bin dolar ödül koydu. Ağustosta 'Dinlerin kadına baskı yaptığı' eleştirisiyle nefret toplayan yazar, 'Şodh' (İntikam) adlı romanının Andhra Pradeş eyaletinin başkenti Haydarabad'daki tanıtımında saldırıya uğramıştı.