Nevaz Şerif ev hapsine meydan okudu

Nevaz Şerif ev hapsine meydan okudu
Nevaz Şerif ev hapsine meydan okudu

Lahore?da sokağa dökülen Şerif taraftarları polislere kendi silahlarıyla yanıt verince sopalarla polis döven gösterici manzaraları ortaya çıktı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

İSLAMABAD - Pakistan’da darbeci ordu, Butto ve Şerif aileleri, Taliban-Kaide yanlıları arasında bitmeyen siyasi kriz döngüsünde dün yeni bir viraj alındı. Aralık 2007’de suikasta kurban giden eski kadın başbakan Benazir Butto’nun eylülde devlet başkanı olan dul eşi Ali Zerdari’nin verdiği hiçbir sözü tutmayıp muhalefet lideri Nevaz Şerif’e demir yumruk indirmesi bumerang etkisi yaratıyor. Kardeşiyle birlikte siyasi yasaklı ilan edilen Şerif, büyük protesto örgütlemeye kalkınca alındığı ev hapsini tanımayıp miting düzenlemeye gitti. Eski başbakanlardan Şerif’in tekrar ülkenin en sevilen siyasisi haline geldiği, ordunun ise darbe için tetikte olduğu belirtiliyor. 
Dün yüzlerce polis Şerif’in Lahor’daki evini kuşatttı. Geo televizyonuna bağlanan Şerif, “İstikamet İslamabad. İslamabad’a ulaşmak için yola çıktık” dedi. Kurşun geçirmez SUV aracına atlayıp Lahor’un merkezine giden Şerif, “İnsanların tepkisi inanılmaz. Bu Pakistan tarihinin altın bir anı, devrimin başlangıcı” diye konuştu.
Emniyet müdürü, kalabalığı durduramadıklarını, toplanma yasağının ihlali karşısında polisin itidal gösterdiğini söyledi. Ancak zırhlı üniforma giymiş polisin Şerif taraftarlarını sopayla dövüp göz yaşartıcı gaz sıktığı sahneler yaşanırken, yaralananların sayısı 12’yi geçti. Bir görgü tanığı, kent merkezinin savaş alanına döndüğünü, yaralıların ambulanslarla hastanelere taşındığını, polisin yüksek mahkeme binası içinde ve dışında da ateş açmasıyla avukatlarla siyasi yetkililerin de yaralandığını anlattı. 

Meclis önünde oturma eylemi

Zerdari ağustosta başkanlığını bırakan darbeci General Pervez Müşerref’in görevden aldığı 60 yargıcı iade sözünü tutmazken, Şerif yargıçlar ve avukatlarla bugün Lahor’dan başkent İslamabad’a yürüyüş düzenleyip meclis önünde oturma eylemi başlatma çabasında. Zerdari buna karşı gösteri yasağı getirip sadece perşembeden beri 1800’den fazla göstericiyi gözaltına alıp eyalet sınırlarını kapatma yoluna giderken, muhalefet yanlısı televizyonların yayımının engellenmesi üzerine kadın enformasyon bakanı istifa etti. (afp)