New York Times: Ya işkenceler haklıysa...

New York Times: Ya işkenceler haklıysa...
New York Times: Ya işkenceler haklıysa...

Cheney, işkenceyle önemli bilgi elde ettiklerini söylemiş, Blair doğrulasa da ?Değer miydi? demişti. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

WASHINGTON - ABD’de Başkan Barack Obama’nın selefi döneminde terör zanlılarının işkenceyle sorgulanmasının belgelerini yayımlayıp, uygulayıcıları değil ama fikir babaları ile emir vericilerinin kovuşturulmasına kapıyı açık bırakmasıyla kopan tartışma durulmuyor.
New York Times ‘İşkence yöntemleri işe yaradı mı’ başlıklı analizinde, ‘en kılı kırk yaran hakikat komisyonunun bile CIA sorgularının ABD’yi güvenli kılmaya yetip yetmediğini belirlemekte zorlanacağını’ yazdı. Önceki Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin işkence yöntemlerinin başarılı olduğunu iddia ettiği, Obama’nın Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair’in bile bu sayede yüksek değerde bilgi edinildiğini yazdığı; Obama’nın ise hem Amerikan değerlerine aykırı olduğu, hem de güvenilir bilgi sağlamadığını savunduğunu aktaran NYT, şu yorumu yaptı: “CIA yöntemlerinin saldırı komplolarının önlenmesinde hayati rol oynadığı gösterilebilirse, bunu ahlâken dengelemek için daha çok düzenbazlık gerekecek. Sorgulara dair ulusal komisyon kurulması önerileri ivme kazanırken, iki tarafın da önemli siyasi çıkarları söz konusu. Obama’nın yasakladığı yöntemleri işe yaramaz göstermesi gerek. Aksi halde gelecekte terör saldırısı olursa, CIA sorgucularını dizginleme kararı yüzünden eleştirilecek. Ama işkence için yetki karşılığında esirlerin uydurmacalarının elde edildiği yönünde güçlü bir vaka ortaya çıkarsa, bu, Bush ile Cheney’nin en büyük başarıları olarak sundukları 11 Eylül’den sonra yeni saldırıları önlediklerini iddiasını zedeleyecek.”
2002’de üst düzey Kaide zanlısı Ebü Zübeyde’ye işkenceli sorgu uygulanması üzerine CIA’in sorgu programına katılmamayı tercih etmiş FBI’ın Başkanı Robert S. Mueller, geçen yıl bu yöntemlerle elde edilen istihbarat sayesinde engellenen saldırı olup olmadığı sorusunu, “Böyle bir oyluğuna inanmıyorum” diye yanıtlamıştı. Bunun Bush, Cheney ve CIA’in son dört başkanının bulgularıyla tabana tabana zıt olduğunu aktaran NYT, hangi yöntemle hangi bilginin edinildiğini belirsiz olduğunu kaydetti. (NYT)