New York yolunda ABD'ye Irak mesajı

Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak için dün New York'a hareketi öncesi Bush yönetimine mesajlar verdi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak için dün New York'a hareketi öncesi Bush yönetimine mesajlar verdi. Erdoğan, terörden sıkıntısı olan bir ülke olarak Türkiye'nin ABD ve Irak yönetiminden gerekli desteği beklediğini belirtti.
Erdoğan, Ankara'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi işlerden sorumlu müsteşarı Nicholas Burns'ün terörle mücadelede 'Türkiye'nin Iraklı liderlerle diyalog kurmasını önermesine' şu yanıtı verdi: "Bir defa, 'Iraklı liderler' diye bir şey olmaz. Irak'ta merkezi hükümetin cumhurbaşkanı, başbakanı var. Biz, orada başka bir lider, yetkili bu noktada kabul edemeyiz. Gerek Devlet Başkanı Celal Talabani, gerekse Başbakan Nuri Maliki'yle görüştük, teröre karşı bizimle aynı düşüncede olduklarını ifade ettiler. Son görüşmemizden sonra 'En kısa zamanda bir heyet gönderelim' dediler."
Irak İçişleri Bakanı'nın heyetle çarşamba Türkiye'ye geleceğini belirten Erdoğan, "Üçlü bir mekanizma oluşturuluyor. Bu mekanizmanın içinde ABD, Türkiye ve Irak var. Ama şu ana dek üçlü mekanizmadan beklentilerimiz yerine gelmiş değil, beklentilerimiz var. ABD ve komşumuz Irak'ın merkezi yönetiminden gerekli desteği, dayanışmayı bekliyoruz, istiyoruz ve buna dair çalışmalarımızı da çeşitlendirilmiş şekilde sürdürüyoruz. Geri adım atmamız söz konusu değil" diye ekledi.
25 liderle görüşecek
ABD Başkanı George W. Bush'la çok yakında planlanan görüşme için diplomatların çalıştığını söyleyen Erdoğan, görüşmede ikili ilişkiler, terör, bölgesel sorunlar, dünyada Türkiye ile ABD'nin ortak gerçekleştirdiği çalışmaları değerlendirme fırsatı bulacaklarını kaydetti. Başbakan, BM Genel Kurulu'nda 28 Eylül'de konuşacak, 25 ülke lideriyle görüşecek ve 2009-2010 dönemi Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığına destek isteyecek. ABD'de yeni doğan torununu da ilk kez görecek olan Erdoğan, duygularının sorulması üzerine, "Onu dönüşte paylaşırız. Göreyim, ondan sonra" dedi.