Nida nişanlısıyla İzmir'de tanışmış

Nida nişanlısıyla İzmir'de tanışmış
Nida nişanlısıyla İzmir'de tanışmış

Fotomuhabiri Makan, nişanlısı Nida?yla fotoğraflarını web?e yolladı. Nida?nın bir fotosunu (sağ alttaki) afp geri çekti.

Ölümüyle İran rejimine karşı protestoların sembolü olan Nida'yı nişanlısı anlattı: İzmir'de tanıştık. Teolojiden sıkılıp müzik eğitimine başlamıştı. Onu Besiçler vurdu

LONDRA - Tahran’da cumartesi günü ölüm anı cep telefonlarına kaydedilerek internet üzerinden dünyaya yayılan Nida Ağa Sultan protestoların ikonu olurken, hayatı ve ölüm koşullarına dair haberler geliyor. Baş kaynak ies nişanlısı olduğunu söyleyen 37 yaşındaki fotomuhabiri Kaspiyan Makan. Nida’nın 26 yaşında felsefe ve müzik öğrencisi olduğunu, bir seyahat acentasında part time çalıştığını söyleyen Makan, ilk kez bir kaç ay önce bir turda İzmir’de tanıştıklarını, teoloji eğitiminden tatmin olmayan Nida’nın müzik eğitimine geçtiğini, en sevdiği şairlerin Mevlana ile Robert Frost olduğunu anlattı. 

‘Kavga etmiştik’
Genç kadının öldüğü gün gösteriye katılıp katılmadığına dair muğlak ifadeler kullanan Makan, nişanlısını sokağa çıkmaması için uyardığını, hatta kavga ettiklerini, ama “Kalbime kurşun saplansa bile katılmaya değer” yanıtı aldığını söyledi. Olay anını “Emirabad’da gösteri alanına bir kaç sokak mesafedeydi. Müzik öğretmeniyle bir araçta trafikte sıkışmışlardı. Sıcaktan bunalmış halde bir kaç dakika dışarı çıkıp cep telefonuyla konuşurken vuruldu. Sivil giyimli Besiçler onu kasten hedef aldı. Göğsünden vurulup öldü. Onu en yakın hastaneye kaldırmak için çok geçti” diye aktaran Makan, ailesinin Nida’nın cesedini almak için yetkilileri iknada zorlandığını kaydetti: “Tahran dışında bir morga kaldırılmış. Nida’nın organlarını nakil için kullanma talebini ailesi bir an önce cenaze kaldırmak istediği için kabul etti. Onu, gösterilerde öldürülenler için yer açılan Beheşti Zehra mezarlığına gömdük.” Nişanlı, ailenin camide yas töreni düzenlemesine protestoya dönüşür diye izin verilmediğini ekledi.
Bazı görgü tanıklarının protestocuların simgesi cep telefonu yüzünden hedef alındığını söylediği Nida, bir görüntüde ‘Diktatöre ölüm’, ‘Allahu Ekber’ diye bağıran kalabalığın arasında görülüyor. Yabancı medya engellendiğinden bu videonun da özgünlüğü doğrulanamıyor. Ama Guardian, Hollanda’daki İranlı sığınma başvurucusu Hamid’e Tahran’dan telefon açan bir dostunun yanındaki bir genç kızın nasıl öldürüldüğünü anlatıp bu görüntüleri yolladığını yazdı. Makan ise Nida olduğunu söylediği genç bir kadınla fotoğraflarını gönderdi. İran’da Nida’nın arkasından şiirler ve şarkılar yazılıyor. (Dış Haberler)