NIE Irak'ta uçtu, İran'da fren yaptı

Beş yıl önce Irak'ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili bol keseden iddialarda bulunmuş, iki yıl önce de İran'ın nükleer silah yapma kararlılığını savunmuş NIE'nin bu yıl İran'la ilgili öngörüleri şöyle:

WASHINGTON - Beş yıl önce Irak'ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili bol keseden iddialarda bulunmuş, iki yıl önce de İran'ın nükleer silah yapma kararlılığını savunmuş NIE'nin bu yıl İran'la ilgili öngörüleri şöyle:

 • İran, nükleer silah programını uluslararası baskılar sonucunda 2003 sonbaharında durdurdu. 2007 ortası itibarıyla yeniden başlatmış değil. Şu sıradaki niyetini bilmiyoruz.
 • İran uluslararası etkilere önceden hükmettiğimizden daha savunmasız olabilir. Nükleer silah programını durdurmuş olması, silah yapmada eskisi kadar kararlı olmadığını ortaya koyuyor.
 • İran nükleer silah seçeneğini açık tutuyor. Bunun en olası yolu, 2006'da yeniden başlattığı uranyum zenginleştirme yoluyla yeterli nükleer yakıt üretmesi.
 • Bu yıl Natanz'daki tesiste uranyum sentrifüjleri kurmada
  önemli ilerleme kaydettiler. Ama bunları çalıştırmada önemli teknik sorunlarla karşılaşıyorlar.
 • İran, silah için gereken yüksek zenginlikte uranyumu üretme kabiliyetine en erken 2009 sonunda sahip olabilir ki, bu bile çok zor ihtimal. İran, bu noktaya muhtemelen 2010-2015'te gelebilir. Silah için gereken plutonyumu üretme ve işletme kabiliyetine ise 2015'ten önce erişemez.
 • Tüm bunlardan, İran'ın siyasi, ekonomik ve askeri bedelini hesaba katmadan silah üretme acelesi olmadığı, uluslararası baskı ve teşvik birleşiminin nükleer silah programını durdurmayı sürdürmesini sağlayacağı anlaşılıyor. Nükleer silah hedefinden vazgeçmek ise İran liderliğinin alabileceği siyasi bir karar.
  'Yöntem değiştirdik'
  Amerikalı istihbarat yetkilileri, İran'la ilgili 2005 raporundan sonra yeni istihbarat ve analiz yöntemlerinin kullanıldığını belirtti. Buna İranlı yetkililerin de katkısı olmuş. Zira santrifüjlerin çalıştığı Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesisinin medyaya gezdirilmesi sayesinde fotoğrafları çekilen tüm teçhizatlar hakkında iddiada bulunmak yerine yerine somut veriler edinilmiş.