'Nijeryalı Taliban'a cami baskını: 200 ölü

'Nijeryalı Taliban'a cami baskını: 200 ölü
'Nijeryalı Taliban'a cami baskını: 200 ölü

Nijerya güvenlik güçleri özellikle beyaz elbiselileri hedef alırken, kaçabilen militanlar tanınmamak için kot pantolon ve tişört giydi. FOTOĞRAF: AFP

Nijerya'da şeriat isyanı başlatan 'Batılı Eğitim Haram' hareketinin camisine baskın düzenlendi, 200 kişi öldü. Yakalanan liderleri Yusuf da gözaltında öldürüldü. Ordunun ateş açarken sivil ayrımı gözetmediği iddia edildi. Beş günlük çatışmalarda 600 ölü var

MAİDUGURİ - Batı Afrika ülkesi Nijerya’da şeriat devleti kurma amacıyla 2002’de ortaya çıkan ve iktidarın ‘Nijeryalı Taliban’ diye nitelediği ‘Boko Haram’ (Batılı Eğitim Haram) hareketinin isyanı kanla bastırıldı. Ordunun sivil katliamdan da kaçınmadığı iddia edildi.
‘Sünnet Cemaati’ olarak da bilinen Boko Haram üyeleri, pazardan beri kuzeydeki Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’de karakol, hapishane, kilise ve kamu binalarına saldırıyordu. İslamcıların güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda çoğu militan en az 150 kişinin ölmesi üzerine ordunun müdahalesi çok sert oldu. 

Yusuf’un cesedi TV’de gösterildi
Kente sevk edilen 1000 asker, önceki gece tank ve ağır silahlarla cemaat üyelerinin gittiği cami ve külliyesini bombalayarak, en az 200 kişiyi öldürdü. Önce örgütün lideri Muhammed Yusuf ile 300 taraftarının kaçmayı başardığı, ardından Yusuf’un da yakalandığı ve kışlada tutulduğu, son olarak da Yusuf’un gözaltında öldürüldüğü duyurulurken, delik deşik cesedi devlet televizyonundan gösterildi. Caminin yanı sıra medrese ve Yusuf’un konut olarak da kullandığı külliye buldozerle yerle bir edildi. Ordu komutanı “Görev tamamlandı” dedi. Polis, İslamcıların kaçırdığı 180 kadın ve çocuğun kurtarıldığını söyledi.
Askerler kaçan militanları bulmak için Maiduguri’nin kenar semtlerinde evleri tek tek aradı. Bir görgü tanığı, kentin dışına kaçan bazı militanların tanınmamak için saç-sakallarını kestiklerini, Arap kaftanı cellabiyelerini çıkartıp kot pantolon ve tişört giydiklerini anlattı. Daily Trust muhabiri Mustafa İsa, cami içinde ve dışında en az 90 ceset saydığını söyledi. Hastaneden bir kaynak, “Sayısız ceset var, bazıları hâlâ sokaklarda ve karakollar çevresinde yatıyor” dedi. İsyanın sıçradığı diğer eyaletlerde de kayıp bilançosu ağır. Polis ve görgü tanıklarına göre, son beş günde ölenlerin sayısı 600’ü aştı. Yobe eyaletinde 43 cemaat üyesinin öldürüldüğü, Bavçi eyaletinde 42 kişinin öldüğü, 67 kişinin yaralandığı ve 157 kişinin tutuklandığı, sayı verilmeden Kano eyaletinde de çok sayıda kişinin öldüğü kaydedildi. 

Halk aç bilaç yollarda
İnsan Hakları Birliği Başkanı Şamaki God Peter, askerlerin büyük bir iştahla sivilleri katlettiğini, silahsız insanlara ve kaostan kaçan herkese arkadan ateş edildiğini öne sürdü.  Maiduguri’de 3-4 bin kişi evlerini terk ederken, dükkânlar günlerdir açılmadığından yiyecek stokları tükendi.
Akıcı İngilizce konuşan, iyi eğitimli, Mercedes kullanan ve lüks bir yaşam süren 30 yaşlarındaki Yusuf, toplumdaki ahlaksızlık ve küfre karşı silahlı ayaklanma çağrısı yapıyordu. Sonunda Devlet Başkanı Umaru Yar’Adua, orduya örgüün tamamen yok edilmesi emrini verdi. Tek tanrı inancını körelttiği gerekçesiyle Batılı eğitime karşı mücadeleyi sloganlaştıran Boko Haram’ın bel kemiğini üniversite öğrencileri ve eğitimli işsiz gençler oluşturuyor. Hükümetle bağlantılı zengin aile çocuklarını da saflarına çeken örgüt, 2004’te Yobe’nin Kanamma kentinde ‘Afganistan’ adında bir üs kurmuştu. Ama Taliban ya da Kaide ile doğrudan bağlantısı yok. Nijerya’da isyan ve dinsel şiddet 10 yılda en az  10 bin can aldı. En son kasımdaki Müslüman-Hıristiyan çatışmasında 700 kişi öldü. (Dış Haberler)