'Niye bir kez oy vereyim ki!'

'Niye bir kez oy vereyim ki!'
'Niye bir kez oy vereyim ki!'

Geleneklerine bağlı Afganlar için ?bir seçmen, bir oy? ilkesi tartışmalı. FOTOĞRAF: AP

KÂBİL - Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ilk turda kazandığı açıklanan başkanlık seçimi hile iddialarıyla gölgelense de kimi Afganlar bundan hiç rahatsız değil. Reuters’in seçmenlerle mülakatları, Afganların demokrasiyi algılayış biçiminin de farklılığını ortaya serdi. Kabil’deki kıyafet satıcısı Ahmed Firdevs, başkentin hemen dışındaki köyünde sandığa gittiğinde Karzai için tam üç kez oy kullandığını söyleyip  ekledi: “Köyümde 10 kez oy atan insanlar gördüm. Niye sadece bir kez oy kullanayım ki!”
Halkın bu çabasına rağmen Karazi’nin rakibi Abdullah Abdullah’ın hile iddiasıyla insanları sokağa dökmesinden kaygılı olan Firdevs, “İnsanlara hükümetin böyle bir karışıklıkla baş edemeyeceğine dair bir belirsizlik duygusu hakim” diyor.
Tabii farklı görüşler de var. Abdullah’a oy veren 20 yaşındaki öğrenci İbadullah Ahmedi, “Eğer benim adayımın yasal olarak kazanmasına izin verilmezse protesto ederim. Şiddet yanlısı değiliz. Ama sesimizi duyurmak istiyoruz” görüşünü aktardı. İlk kez oy veren Melike “TV’den gördüğüm kadarıyla Abdullah’ın oyları daha fazlaydı ama Karzai bu oyları yok etti. Ama gösterilere katılamam, ailem izin vermez” derken, Kabilli anahtarcı Abdül Beşir yaşananlara pozitif bakıyor: “Bence iki aday uzlaşacak.” (Reuters)