Norveç seçmeni 'soldan şaşmam' dedi

Norveç seçmeni 'soldan şaşmam' dedi
Norveç seçmeni 'soldan şaşmam' dedi

Kadın lider Jensne, Stoltenberg?le tartışmasında puan toplasa da halkı başbakanlığına ikna edemedi. FOTOĞRAF: AP

OSLO - İskandinavya’daki komşuları merkez sağa kayan Norveç’te önceki günkü genel seçimleri kılpayı farkla kazanan sol koalisyon, ülkede son 16 yıldır tekrar seçilebilen ilk hükümet oldu. Jens Stoltenberg liderliğindeki İşçi Partisi’nın başını çektiği koalisyonun zaferi, devletin petrol ve doğalgaz gelirini uluslararası mali piyasalarda değerlendirerek Norveç’i küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri yapmasına bağlanıyor. 169 üyeli mecliste 86 koltuk kazanan koalisyonun büyük ortağı İşçi Partisi, oyların yüzde 35.5’ini alıp milletvekili sayısını 64’e çıkarırken, küçük ortaklar Merkez Parti ve Sosyalist Sol 11’er vekillik kazandı. Başbakan Stoltenberg, kampanyasını Barack Obama’nın seçim sloganı ‘Yes, we can’ (Evet, Yapabiliriz) esinlenerek ‘Jens we can’i kullanmıştı.

Thatcher rol modeli direkten döndü
Sağ partilerin en başarılısı ise yüzde 23 oranında oy alan İlerleme Partisi oldu. Rol modeli eski Britanya Başbakanı Margaret Thatcher olan kadın lider Siv Jensen’in liderliğinde 41 vekillik kazanan İlerleme Partisi, nüfusun yüzde 10’undan fazlasını oluşturan göçmenlerin entegrasyonu için ağır koşullar koyması ve Afrika’da sığınmacı merkezleri kurulmasını talep edince, muhalefetteki Liberal Parti ve Hıristiyan Demokratlar’ın bile tepkisini çekmişti. Katılım oranının yüzde 73.8 ile 1927’den beri en düşük seviyede kaldığı seçimde, Muhafazakârlar vekil sayısını 23’ten 30’a çıkardı, Liberal Sol ise 10’dan 2’ye düştü.
Dünyanın 5. büyük petrol ihracatçısı Norveç’in 400 milyon dolar değerindeki enerji gelirleri bağımsız refah fonuna aktarırken, ekonomiyi 2010’da tekrar büyümeye geçireceğini savunuyor. Sağ muhalefet ise vergilerde indirim ve özelleştirme vaat ediyor, daha önce iki kez referandumla reddedilse de AB’ye katılmanın tekrar değerlendirilmesini istiyor. Kişi başı 80 bin dolar tutan ‘petrol fonu’ sayesinde krizi az hasarla atlatan 4.8 milyon nüfuslu Norveç’te işsizlik oranı yüzde 3 ile AB’nin en düşük seviyesinde. (ap)