Norveç sulh içinde, Irak beterin beteri

Dünyada 121 devlet arasında en sulh içinde olan ülkeler sıralamasında tahta Norveç otururken, işgal altındaki Irak en beter ülke damgasını yedi.

LONDRA - Dünyada 121 devlet arasında en sulh içinde olan ülkeler sıralamasında tahta Norveç otururken, işgal altındaki Irak en beter ülke damgasını yedi. Economist İstihbarat Birimi'nin Küresel Barış Endeksi'ne göre Türkiye, Tanzanya, Mısır, Suriye, Fas, Çin ve Kenya gibi ülkelerin de gerisine düşüp 92'nci oldu. ABD de 96'ncı sırayla vahim durumda.
Şiddet, siyasi istikrar, organize suçlar, cinayetler, askeri harcamalar, insan haklarına saygı, kadın vekil oranı, yolsuzluk ve basın özgürlüğü gibi 24 faktör üzerinden hazırlanan rapora göre, dünyanın en sulh içindeki ülkeler sıralamasında Norveç'i Yeni Zelanda, Danimarka, İrlanda, Japonya, Finlandiya, İsveç, Kanada, Portekiz, Avusturya, Belçika ve Almanya izliyor. En kötüler şampiyonu Irak'ın üzerinde ise Sudan, İsrail, Rusya, Kolombiya, Pakistan, Lübnan, Fildişi Sahilleri ve Angola var.
AB üyesi Bulgaristan 54, Rum Yönetimi 51, Britanya 49, Yunanistan 44, Fransa 34 ve İtalya 33'üncü sırada yer alıp Katar ve Umman'ın gerisine düştü. Endeksi, Nobel Barış Ödüllü Dalay Lama, Başpiskopos Desmond Tutu, eski ABD Başkanı Jimmy Carter ve Prof. Joseph Stiglitz'ın yanı sıra Ürdün Kraliçesi Nur gibi isimler destekliyor. 25 kişilik araştırma ekibinin başkanı Steve Killelea ise "Bu sonuçlar liderlere uyanmaları için ikaz" dedi. (Dış Haberler)