Notlar...

FİRST LADY’LERİN ŞIKLIK YARIŞI: Obama ile Sarkozy NATO zirvesinde terlerken, eşleri de Strasbourg’da küçük çaplı bir moda rüzgarı estirdiler. Uzun zamandır beklenen Michelle-Carlo şıklık düellosu şimdilik berabere bitmiş görünüyor. Her ne kadar Carla siyah giyen Michelle’in yanında Dior’un diktiği eflatun paltoyla biraz daha dikkat çekse de modacılar iki First Lady’nin de sadeliğine tam puan verdi. Michelle,  şarkıcı Carla’ya akustik gitar hediye etti. 

KARZAİ’DEN GERİ ADIM: Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, hafta içinde imzaladığı ‘evlilik içi tecavüzü meşru kılan’ yasadan NATO tepkisi üzerine geri adım sinyali verdi. Obama’nın dün “Bence bu yasa tiksindirici. Yönetimimiz bu görüşümüzü açıkça Karzai’ye iletmiştir” yorumu yaptığı yasa kadının kocasının cinsel arzularına koşulsuz boğun eğmesini şart koşuyordu. Yasa NATO müttefiklerden tepki görürken, Sarkozy ile  Merkel de yasayı kınadı. Eleştirilere ‘yersiz’  diyen Karzai, yasayı imzaladığını ama resmi gazetede yayımlamadığından yürürlüğe girmediği bilgisini verdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN!: Danimarka lideri konusunda Erdoğan çok sert, Gül daha ılımlı bir görüntü çizerken, Fransızlar Erdoğan’ı cumurbaşkanı yaptı. Strasbourg’da zirvenin sonuna yaklaşılırken ekranda ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15.00’te basın toplantısı düzenleyeceği’ anonsu yapıldı. Duyuru, bir saatten fazla ekranda kaldı.

RASMUSSEN’İN YERİNE RASMUSSEN: Danimarka’da Rasmussen’in NATO’nun yeni şefi olmasıyla boşalan başbakanlık koltuğuna yine bir Rasmussen geliyor. Yeni NATO şefi, yerine Maliye Bakanı Lars Lokke Rasmussen’in geçmesini istedi. . Ülkenin Anders Fogh Rasmussen’den önceki başbakanı Poul Nyrup Rasmussen’di. Üç Rasmussen arasında akrabalık bağı bulunmuyor. Danimarkalı Ritzau ajansı başbakanın bugün istifa edeceğini duyurdu.