Nubyanları 'maymun' diye niteleyince...

Nubyanları 'maymun' diye niteleyince...
Nubyanları 'maymun' diye niteleyince...

Lübnan ve Arap âleminin ünlü şarkıcısı Hayfa, şarkısının sözlerinde yanlış yönlendirildiğini söyleyip Nubyanlardan özür diledi ama ikna edemedi.

KAHİRE - Arap âleminin en ünlü pop yıldızlarından Lübnanlı kadın şarkıcı Hayfa Vehbe, Mısır’da yaşayan koyu ten renkli Nubyan halkını ‘maymun’ diye niteleyen bir şarkı çıkarınca şimşekleri üzerine çekti. Ortadoğu’nun bir numaralı seks sembolü ve dünyanın en güzel kadınlarından biri Vehbe’ye Nubyanlar şarkının kendilerine yönelik ayrımcılığı körüklediği için dava açmaya hazırlanıyor. 35 yaşındaki divanın tüm bir halkı karaladığını öne süren Nubyanlar, çocuklarının ‘maymun’ diye çağrılacaklar korkusuyla okula bile gitmediklerini söyledi.
Sık sık sofuların şimşeklerini çekmesi kadar Lübnan 2006’da İsrail saldırısına uğradığında Hizbullah’a övgü düzmesiyle de tanınan Lübnanlı divanın ‘Baba nerede’ başlıklı şarkısında bir çocuk Vehbe’ye “Oyuncak ayım ve Nubyan maymunum nerede” diye soruyor. Afrika’nın en eski siyah uygarlıklarından birinin torunları olup Sudan’dan Afrika’nın kuzeyine dağılmış Nubyanlar, Mısır’da çok sık ayrımcılığa uğradıklarından yakındıkları için bu sözler karşısında öfkelendi. Bunun üzerine defalarca özür dileyen 35 yaşındaki şarkıcı, Mısırlı söz yazarının ‘Nubyan maymunu’ sözünün çocukların çok sevdiği bir oyunun adı olduğunu söylediği açıklamasını getirdi. Ama bir grup Nubyan avukatı Mısır başsavcısına resmi şikayette bulundu ve şarkının yasaklanmasını istedi. (Guardian)