'Nükleer güç İran ile müzakere edilecek'

TAHRAN - İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubunun 1 Ekim’de Türkiye’de müzakare masasına oturması beklenirken, ABD yönetiminin İran’ın nükleer programını da gündeme getirme yönündeki açıklamalarına Tahran set çekiyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın medya danışmanı Ali Ekber Civanfikr, İran’ın nükleer programını tartışmaya açacaklarına dair Batılı güçlerden gelen tehditleri hoş karşılamayacakları uyarısı yaptı.
“İran nükleer bir güçtür. Müzakereler sırasında ya da sonrasında bu konuda herhangi bir tehdit kabul etmeyiz. Akıl-mantık ve uluslararası hukuk temelinde müzakereler istiyoruz” diyen Civanfikr, “Nükleer İran’ı kabul etmek ve nükleer İran ile müzakere etmek zorundalar” diye ekledi. 1 Ekim’de ele alınacak İran’ın öneri paketinin ülkenin nükleer programını içermediğini, Ahmedinecad’ın dile getirdiği gibi bu konunun kapandığını söyleyen Civanfikr, “İstediğimiz, dünya güçlerinin nükleer ve diğer haklarımızı tanıması. Bu, Batı ve ABD ile ilişkilerin normalleşmesinde ilk adım olabilir” vurgusu yaptı. 

Clinton: Nükleer program kafadan gündem
İran önceki öneri paketinin tersine bu kez uluslararası uranyum konsorsiyumu kurulması teklifine yer vermezken, sebebine İran liderinin danışmanı “Bizde teknoloji olduğu onların kabul etmesi gereken bir gerçeklik. Teknolojide ustalaşmasaydık durum farklı olabilirdi. Ama pek çok alanda hızlı ilerleme kaydetttiğimizi anlamalılar” sözleriyle açıklık getirdi. İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliğinin en üst düzeyde olduğunu öne süren Civanfikr, daha fazla işbirliğine hazır olduklarını da vaat etti. Tahran’ın bu çıkışı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “İranlılara açıkça ilettik ki, bizim katılacağımız her görüşmede nükleer mesele kafadan gündemdedir. Görmezden gelinemez” açıklamasını yapmıştı. (afp)