Nükleer kazan kaynıyor

ABD ile Rusya arasındaki kapışmanın orta yerinde nükleer programı her gün Bush yönetiminin savaş söylemine malzeme olan İran, dün şok bir istifaya sahne oldu.

TAHRAN - ABD ile Rusya arasındaki kapışmanın orta yerinde nükleer programı her gün Bush yönetiminin savaş söylemine malzeme olan İran, dün şok bir istifaya sahne oldu. Tahran'ın AB'yle yeniden nükleer görüşme yapmaya hazırlandığı sırada, İran'ın nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani istifa etti. Hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, "Laricani defalarca istifasını sunmuştu ve sonunda Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad istifayı kabul etti" dedi. Sözcü, yeni başmüzakerecinin Ahmedinecad'ın dış politika prensi sayılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Celili'nin olacağını belirtti
Ahmedinecad'la zıtlaşıyordu
İstifa, Laricani'nin Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hafta başında Tahran'a yaptığı tarihi ziyarette yeni nükleer öneri getirdiğini açıklamasının, ancak bunun Ahmedinecad tarafından "Öneri yok" diye yalanlanmasının ardından geldi. Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreterliği'ni sürdürecek Laricani'nin kişisel nedenlerle ayrıldığı ve başka siyasi alanlarda aktif olmak istediği kaydedildi. 2005'ten beri 'nükleer şah' olan Laricani'nin, Ahmedinecad'la sorun yaşadığı ve aylardır görevinde mutlu olmadığına dair dedikodular vardı. Politika uzmanı Muhammed Sadık Hüseyin'e göre, istifa, aynı zamanda Ahmedinecad'ın nükleer süreci tam kontrolüne alacağı anlamına geliyor.
Seçim dönemi öncesi manevra
Üst düzey bir yetkili, 2005'te cumhurbaşkanlığı seçiminde Ahmedinecad'a yenilen Laricani'nin, 2008 genel seçimi ve 2009 cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde daha anlamlı siyasi rol üstlenmek istediğini ve meclis başkanlığında gözü olduğu yorumunu yaptı. Laricani, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminin reformcu ekibini değiştirip uranyum zenginleştirme programını ilerletse de, keskin çıkışlar yapan Ahmedinecad'a göre ılımlı kalıyordu. UYGK'da başkan Ahmedinecad olsa da, rejimin içindeki biri olarak Laricani emirleri daima dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den alıyordu. Ahmedinecad'ın şova çevirdiği İran sularında esir alınmış 15 Britanyalı denizcinin bırakılmasındaki diplomatik pazarlık sürecinin mimarı da Laricani'ydi.
1994-2004 arası İran radyo-televizyonu İRİB'in başkanı olarak reformculara karşı yayınıyla bilinen Laricani, bir Büyük Ayetullah'ın oğlu ve devrim lideri Humeyni'nin yol arkadaşı Ayetullah Mutahhari'nin damadı olarak, muhafazakârlar arasında saygın biri. Kardeşi Sadık Laricani, Anayasayı Koruyucular Konseyi üyesi. AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yla ilk toplantısını salı Roma'da yapacak Celili ise, dışişlerinde Avrupa ve Amerika kıtasından sorumluydu. Irak savaşı gazisi Celili, 'Dışişlerindeki temsilcisi' dedirtecek kadar Ahmedinecad'a yakın (Dış Haberler)