Obama 11 aylık icraatına B notu verdi

WASHINGTON - Afganistan’a yönelik 30 bin takviye asker içeren yeni stratejisini geçen hafta açıklayarak ‘savaş başkanı’ diye anılarak Nobel Barış Ödülü’na alan ABD Başkanı Barack Obama, 11 aylık Beyaz Saray performansına B+ notu verdi. Obama, 20 üzerinden 16’ya tekabül eden bu notu vermesinin nedenini, 1930’ların büyük ekonomik bunalımı sırasında başkanlığı devralmış ‘Franklin Delano Roosevelt’ten beri en ağır mirasla’ göreve gelmiş olmasıyla izaha çalıştı. Obama en zorlu kararını ise Afganistan’a takviye asker göndermek olarak saydı. 

En zorlu kararı Afganistan
ABD televizyonlarının talk şov kraliçesi, başkanlık yarışı sırasındaki en büyük destekçisi Oprah Winfrey’le ABC televizyonu için ‘Beyaz Saray’da Noel’ adlı özel programda söyleşen Obama, ekonomide görece istikrarı sağlamak, Irak’tan çekilme yoluna girilmesi ve Amerika’nın Bush yönetimi döneminde iyice yıpranmış olan uluslararası imajını yeniden tesis gibi icraatlarını sayıp bunlar sayesinde B+’yu hak ettiğini söyledi. Obama şu şerhi düştü: “Henüz yapılmamış işlerden ötürü. Sağlık reformu henüz çıkmadı. Sağlık reformunu geçirebilirsem. kendime bir A+ verebilirim.” ABD’nin ‘Irak’tan çekilmekte’ olduğunu, Afganistan’da ise ‘doğru yolda olduğunu’ savunan Obama, Afganistan’a takviye asker kararı göndermesinin ‘verdiği en çetin karar olup olmadığı’ sorulunca, “Kesinlikle” yanıtını verdi. Başkan West Point askeri akademisinde açıkladığı kararla ilgili, “Sanırım bu, yaptığım en heyecanlı konuşmaydı. Çünkü Afganistan’a gönderilecek genç askerlere bakıyordum, belki de aralarından bazıları geri dönmeyecek” dedi. Irak ve Afganistan’da ölen askerlerin cenaze törenlerine katılmanın da kendisini derinden etkilediğini söyleyen Obama, “Bundan daha derin bir his yok. Bir başkomutan olarak iyi kararlar almak gibi çok ciddi bir yükümlülüğüm var” ifadelerini kullandı.
ABC’deki özel programda Obama’nın eşi First Lady Michelle Obama, Oprah’ya Beyaz Sarayı gezdirirken, ikili sarayın her tarafını bezeyen süslemeler ve dekorlarlar hakkında laflayıp, Obamaların köpeği Bo ile şakalaştı. (afp)