Obama 24 Nisan'da 'soykırım' demekte tereddütlü

LA Times, Obama'nın Türkiye ziyaretinden hemen sonra 24 Nisan'daki başkanlık açıklamasında 'soykırım' ifadesini kullanmaya tereddüt ettiğini yazdı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın 5 Nisan’daki Türkiye ziyaretinin hemen sonrasında 24 Nisan’daki geleneksel başkanlık açıklamasında ‘Ermeni soykırımı’ ifadesini kullanmakta tereddüt ettiği kaydediliyor. Amerika’nın Ermeni nüfusun yoğun yaşadığı Kaliforniya eyaletinde yayımlanan Los Angeles Times gazetesine göre, Irak’tan çekilme, Afganistan’a destek, İran’la diyalog, Rusya, Kafkasya ve enerji hatları ile Ortadoğu barışı gibi konularda Türkiye’nin desteğini riske atmaktan çekinen Obama yönetimi, başkanlık açıklamasında ‘ertelemeye gitmeyi’ değerlendirmeye aldı.
Geçen yılki başkanlık seçimi kampanyası sırasında Obama ile yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da ‘soykırımın’ tanınması vaadlerini anımsatan gazete, ‘Yönetim yetkilileri, Türkiye ile Ermenistan arasındaki buzların erimesine dikkat çekerek başbakanlık açıklamasını ertelemeyi değerlendiriyor’ diye yazdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan ziyaretine dikkat çekilen haberde ilişkilerdeki yakınlaşmanın yeni işaretlerinin -sınır kapılarının açılması gibi- verildiği sırada ABD’nin bir açıklamayla sağlanan ilerlemeyi tehlikeye atabileceği argümanının güçlendiğine dikkat çekildi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Michael Hammer, “Şu anda dikkatimiz ABD’nin Ermenistan ve Türkiye’ye geçmişin üstesinden gelecek şekilde çalışmaları konusunda nasıl yardım edileceğine odaklandı” diyerek, ‘yönetimin geçmişe dair açık ve dürüst diyaloğun önemine inandığını’ ekledi. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Paris de Türkiye ziyaretinin Obama için ‘riskli hale geldiğini’ savunup ‘ziyaretin Obama güvenilirliği açısından maliyeti olabileceği’ görüşünü aktardı. Ermenistan’a yeni açılımların, Türk liderleri için de risk yaratabileceği uyarısı yapan Parris, Obama’nın 24 Nisan’da ‘soykırım’ ifadesini kullanacağını düşünmesi halinde yeni açılımlarda isteksiz olabileceklerini ekledi.
Ermeni lobisinin Türkiye’yi gücendirmeme tavrının Ankara’nın reddiyetçiliğini güçlendirdiği savını anımsatan gazete, Kongre’ye sunulacak Ermeni tasarısının baş sponsoru Cumhuriyetçi Adam B. Schiff’in, “Yapılan yine ‘soykırımı tanımalıyız ama bu yıl değil’ şeklindeki eski nakarat” tepkisini aktardı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Başkanı Aram Hamparyan ise “Obama sözünün eridir ve bu konuda çok açık konuşmuştu” dedi. (L.A. Times)