Obama Afganistan için harekete geçti

Obama Afganistan için harekete geçti
Obama Afganistan için harekete geçti

Basketbol sevdalısı Obama, ekonomik paketi açıkladığı Phoenix?de ünlü NBA yıldızı Shaquille?ın eski ayakkabısını anı olarak aldı. FOTOĞRAF:REUTERS

Afganistan'a 17 bin takviye asker yollanması emrini veren Obama, eleştirdiği Karzai'yle de ilk kez telefonda konuştu. Obama müttefiklerden de asker talep edecek

WASHINGTON - Irak’tan Afganistan’a odaklanarak bu ülkedeki asker sayısını 30 bin takviyiyle 60 binin üzerine çıkarmayı planladığı söylenen ABD Başkanı Barack Obama, ilk adımı atıp 17 bin asker takviyesi emrini verdi. Obama, selefi George W. Bush’la her hafta telefon görüşmesi yapan Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi de sert eleştiriler yöneltmesinin ardından ilk kez telefonda aradı. Bunun üzerine Karzai, ABD ile ilişkilerde yeni sayfa açtıkları açıklamasını yaptı. Dikkatler ABD’nin müttefiklerinden Afganistan’a takviye isteyip istemeyeceğine çevrildi.
Başkomutan Obama’nın Irak’a gidecekken giderek bozulan güvenlik durumu göz önüne alınarak Afganistan’a yönlendirildiklerini söylediği 17 bin takviyenin 8 bini deniz piyadesi, 4 bini kara kuvvetleri askeri, 5 bini destek birimi. Bunlar havalar fazla ısınmadan güneye konuşlandırılacak. Pentagon sözcüsü, bugün ve yarın Polonya’da yapılacak NATO savunma bakanları toplantısında Savunma Bakanı Robert Gates’in muadillerini yeni politikaya dair bilgilendireceğini ve daha fazla NATO desteği talep edeceğini, Obama’nın en azından yeniden inşa çalışmalarına daha fazla yardım görmek istediğini belirtti.
Yeni ABD Başkanı’nın ay sonunda düzenleyeceği Afganistan-Pakistan politikalarını gözden geçirme toplantısından önce ülkedeki asker sayısını 55 bine çıkarma kararıyla ilgili Afgan Savunma Bakanı sözcüsü Muhammed İshak Peyman şunları söyledi: “Olumlu bir gelişme. Ama bizim de şartlarımız var. Teröristleri bastırmada olumlu rol oynayabilecekleri bölgelere konuşlandırılmalarını istiyoruz. Yani sınır, Doğu, Güneydoğu ve Güney bölgelerine.” Obama’nın ağustostaki Afgan başkanlık seçimi öncesi gözden çıkardığı belirtilen Karzai’nin sözcüsü telefon görüşmesi için “Yeni sayfa açtık” dedi.

‘Küçük Obama’
Karzai özellikle ABD taktikleri ve sivil kayıplarını eleştirmekle suçlanırken, BM’ye göre sivil can kayıpları geçen yıl 2 bin 118’e ulaşıp önceki yıla göre yüzde 39 oranında arttı. En son Herat’taki bombardımandan beş sivil erkek, altı kadın ile iki çocuğun öldüğü haberi üzerine durumu yerinde incelemek üzere general Michael Ryan bölgeye gitti. ABD’nin 101. hava indirme birliğinden bir heyet doğuda köyleri dolaşıp şikâyetleri ve talepleri dinlemeye başlarken, sivil ilişkiler subayına köylüler ten renginden ötürü ‘küçük Obama’ adını taktı. (bbc, afp)