Obama Afganistan'a savaşacak Türk askeri talep ediyor

Obama Afganistan'a savaşacak Türk askeri talep ediyor
Obama Afganistan'a savaşacak Türk askeri talep ediyor

İlk takviyeler bu ay yolcu.

Afganistan'a takviye asker için müttefiklerden de katkı isteyen ABD Başkanı, Türkiye'nin kapısını çaldı. ABD Büyükelçisi Jeffrey, sayı vermeden Türkiye'den asker istediklerini belirtip 'Afganistan'daki her asker muharip güçtür' dedi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama Afganistan’da sekiz yıldır süren savaşı bitirme amacıyla 30 bin takviye Amerikan askerini içeren yeni stratejisi çerçevesinde müttefiklerden askeri katkı isterken, Türkiye’nin de kapısını çaldı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, istedikleri asker sayısını Ankara’ya ilettiklerini, konunun Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’taki Washington ziyaretinde de ele alınacağını belirtti. Türkiye muharip asker talebine direnirken, Jeffrey “Her asker muhariptir” yorumunu yaptı.
Obama’nın müttefiklere çağrısının ardından ‘Ankara’dan ne isteniyor’ sorusunun yanıtı aranırken, dün Jeffrey “Türkiye’den de ek katkı bekliyoruz. Bu katkı ekonomik, sivil ve askeri alanlarda olabilir” diyerek daha fazla asker istediklerini vurguladı. ABD elçisi, Obama’nın Beyaz Saray’da Erdoğan’la konuyu müzakere edeceğini, ikinci değerlendirmenin ay sonunda Washington’da Türkiye’yi Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner’in temsil edeceği ‘Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Savunma Grubu Toplantısı’nda yapılacağını aktardı. Yarın Brüksel’deki NATO toplantısında da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu talebi Amerikalı meslektaşı Hillary Clinton’dan dinleyecek.

‘Çatışmadan kaçılmasın’
Talep edilen asker sayısını telaffuz etmeyen Jeffrey, şunları söyledi: “Müttefiklerden beklediğimiz ek birlik, özellikle de halkın korunmasını sağlayıcı ek roller. Halkın korunması çok önemli bir misyon ve talebimizin ana unsuru bu. Belli rakamlar telaffuz ediyoruz, ama kamuoyuna açıklamadık. Görüşmelerde ele alınıyor. Her ülkenin kendine has durumu var.” ABD elçisi, istenilenin muharip güç olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı: “Afganistan’daki her asker muharip güç, çünkü hepsi silah taşımak zorunda ve  Taliban saldırısına açık.” Askerlerin görev tanımında esneklik istediklerini, çatışmaya girmeme gibi kısıtlamaların hafifletilmesini beklediklerini belirten Jeffrey, Türk birliklerinin bölgelerinde halkı koruduğunu ve bu misyonun gelişmesini istediklerini söyledi.

‘İlişkilerde kriz olmasın’
“Müttefiklerimizden mümkün en kısa sürede karar bekliyoruz. Her ülkenin kendi kurumlarıyla danışmalarda bulunması, para bulma, birlik eğitmeleri gerekeceğini anlıyoruz. Özel zaman dilimi yok, ama ne kadar erken olursa o kadar iyi. Çünkü mevcut durum sürdürülebilir değil” diye bastıran Jeffrey, asker talebinin iki ülke arasında potansiyel sorun kaynağı gibi görülmesini istemediklerini ve konunun ‘ABD Türkiye’ye baskı yapıyor, Türkiye reddediyor’ gibi algılanmasından rahatsızlık olduklarını belirtti. Türkiye’nin
F-16’ların kullanımı ve istihbarat paylaşımında çok iyi düzeyde olduğunu söyleyen Jeffrey, Pakistan’dan Taliban ve Kaide’nin temizlenmesine çalışırken Türkiye ile işbirliği istediklerini ekledi.
Kendini Afgan güçlerinin eğitimi ve imara hasreden Türkiye, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) Kabil Bölge Komutanlığı’nı tekrar üstlendiğinden asker sayısını 750’den 1750’ye çıkaracak, ama muharip güç göndermeye taraftar değil.