Obama Afganistan'da ölen askerleri selamladı

Obama Afganistan'da ölen askerleri selamladı
Obama Afganistan'da ölen askerleri selamladı

Askeri üsse giden Obama, Afganistan?dan getirilen asker naaşları için esas duruşa geçti. FOTOĞRAF: AFP

DELAWARE - Eski ABD Başkanı George W. Bush Irak ve Afganistan işgalinde ölen askerlerin fotoğraflarını bile yayımlatmazken, halefi Barack Obama, Dover Hava Üssü’nde Afganistan’dan getirilen asker tabutlarının karşılandığı törene katıldı. Obama askerlerle birlikte tabutların karşısında esas duruşa geçti.
On binlerce takviye asker gönderme baskısı altında yeni Afgan stratejisini belirleme çabasına giren Obama, önceki gece ABD’nin yurtdışında ölen askerlerin getirildiği ana üs olan New York yakınındaki Dover Üssü’ne giderek, 18 tabutu selamladı. Obama üsteki şapelde asker yakınlarıyla bir araya gelip matemlerini de paylaştı. Cenazeleri kaldırılan askerlerden 10’u beş gün önce iki ABD helikopterinin çarpışması sonucu ölmüştü. Kazada ölenlerin üçü uyuşturcuyla mücadele dairesi ajanı olarak görev yapıyordu. Yine Taliban’ın yol kenarına yerleştirdiği bombayla ölen biri ajan sekiz asker de Dover’a getirilenler arasındaydı.
ABD’nin ölü veya yaralı asker görüntülerine getirdiği medya yasağı eski Başkan ‘baba’ George Bush döneminde ilk Körfez Savaşı’yla başlamıştı. Oğul Bush da babasının izinden gidip Afganistan ve Irak’ta ölen yaklaşık 5 bin Amerikan askeri ve yaralanan binlercesinin görüntülerini herkesten saklamıştı. (afp)