Obama 'AfPak'tan çıkış arayışında

Obama 'AfPak'tan çıkış arayışında
Obama 'AfPak'tan çıkış arayışında

Kuzeydeki Mezar-ı Şerif kenti, Afganistan?daki Nevruz kutlamalarının en coşkulusuna ev sahipliği yapmasının ardından, bahar havasını koç ve deve dövüşleriyle soluyor. FOTOĞRAF: AFP

Obama takviye asker yollayacağı Afganistan'da da Irak'taki gibi 'çıkış stratejisi' peşinde. Yeni AfPak stratejisinin ilanına ramak kala konuşan ABD?Başkanı, 'Bunun sonsuz bir gidişat olmadığı hissi olmalı' dedi. İddiaya göre yeni strateji, Taliban'la diyalog, aşiret liderlerine destek, ekonomik kalkınma içeriyor

WASHINGTON - Irak’ta 2003’te başlamış işgali bitirmek için takvim koyan ABD Başkanı Barack Obama, 17 bin takviye asker gönderme kararı aldığı Afganistan’da da şimdiden ‘çıkış stratejisi’ arıyor. Çok yakında yeni Afganistan/Pakistan (AfPak) stratejisini ilan edecek Obama, önceki gün CBS’in ‘60 Dakika’ programında, kapsamlı bir strateji ihtiyacına dikkat çekip, “Sadece askeri yaklaşım sorunlarımızı çözemeyecek. Kapsamlı bir strateji arıyoruz. Ve bir çıkış stratejisi olmalı. Bunun sonsuz bir gidişat olmadığı hissi bulunmalı” dedi. Afanistan’a ağustostaki seçim öncesi takviye asker yollamanın doğru karar olduğunu savunan Obama, “Fakat bu ağır bir karardı çünkü stratejiyi gözden geçirme işini tamamlamadan almak zorunda kaldık” diye ekledi. Hedeflerini “Kaide’nin tekrar ABD toprağına, çıkarlarına ve müttefiklerine saldırmayacağından emin olmak” diye koyan Obama, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Afganistan’ın ekonomik yeterliliğini artırmalıyız. Pakistan’la diplomatik çabalarımızı ilerletmeliyiz. Bölgesel diplomatik yaklaşımı etkin kılmalıyız. Müttefiklerimizle daha fazla koordinasyon gerek.”
Obama’nın 5 Nisan’daki NATO zirvesine sunması beklenen yeni stratejiyle ilgili AfPak özel elçisi Richard Holbrooke, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve 26 üye ülkenin elçileriyle toplandı. Holbrooke, Pakistan’ı Taliban’la savaşın odağına yerleştirip işin içine komşu ülkeler İran ve Çin’i de çekmeyi içerdiği söylenen planı sundu. Holbrooke’un, müttefiklerden sadece askeri değil afyon üretimiyle savaş, tarım, sağlık ve eğitimde kalkınmaya yönelik geniş çaplı ortaklık aradıklarını söylediği aktarıldı. AFP’ye göre yeni stratejinin ana unsurları şöyle:
“Afgan güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi, yerel asker ve polisin eğitilmesi, Taliban’ın ılımlı kanatlarıyla diyalog, sivil yardımların artırılması ve ‘tutkulu diplomasi’ye girişilmesi. Yolsuzluğa batmış Kâbil hükümetine bel bağlamayıp ziraatçı ve mühendis gibi sivil uzmanlarla yerel yönetimler ve aşiret liderlerine destek çıkmak da stratejinin parçası. Telegraph gazetesi Holbrooke, Obama’nın siyasi danışmanı Bruce Riedel ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones’un geçen hafta bu stratejiyi tartıştığını ama özellikle Taliban’la diyalog konusundaki çatlak yüzünden plana nihai şeklinin verilemediğini yazdı. 

Holbrooke yalanladı

Guardian ise Taliban’a karşı etkisiz kalan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi baypas edecek formül arandığını yazdı. Buna göre, ABD ve müttefikleri, alternatifsizlikten ağustosta ikinci kez seçilecek Karzai’ye karşı güçlü yetkilerle donatılmış bir başbakanlık ihdas edip ‘uyumlu’ birini atayacak. İkinci önlem ise yardımların Karzai’ye değil yerel yönetimlere aktarılmasını öngörüyor. Ancak bu iddiayı dün Holbrooke yalanladı.
Obama nihai onayı verirse yeni stratejinin 31 Mart’taki Afganistan konferansında açıklanması bekleniyor. (Dış Haberler)