Obama Ağustos 2010'a dek çekilme emri verecek

Obama Ağustos 2010'a dek çekilme emri verecek
Obama Ağustos 2010'a dek çekilme emri verecek

Obama?nın başkan seçildikten sonra Kongre?ye ilk kez hitabı, yardımcısı Biden?dan da alkış aldı. FOTOĞRAF: AP

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, önceki gece Kongre’ye ilk hitabında tek cümle ayırdığı Irak için “Irak’ı kendi halkına bırakıp savaşı sorumlu biçimde bitirme yolumuzu yakında açıklayacağım” derken yetkililer yakında tüm muharip birliklerin 18 ay içinde, yani Ağustos 2010’a dek çekilme emri verileceğini aktardı. New York Times, yine de 140 bin ABD askerinden on binlercesinin eğitim, terörle mücadele gibi amaçlarla Irak’ta kalacağını yazdı.
Obama kampanyasında 16 ayda çekilme vaat etmişti, ABD ile Irak arasında imzalanan güçlerin statüsü anlaşmasının (SOFA) çekilme mühleti 2011 sonu. Irak hükümeti dün hızlı çekilmeyi desteklediğini ve tüm güvenliği üstlenmeye hazır olduklarını açıkladı.
Obama, sahadaki ABD güçlerinin sıkıntısını azaltmak için de kara kuvvetlerine daha fazla asker alarak maaşları yükselteceklerini duyurdu. Dürüstlük ve hesap verilebilirlik için ilk kez Irak ve Afganistan savaşlarının tam maliyetini açıklayacaklarını belirten yeni Başkan, Irak’ta yüz milyarlarca doların kaybolmasına yol açan yarışma açılmaksızın ihale uygulamasını da kaldıracaklarını duyurdu. Obama, savunma bütçesini Soğuk Savaş dönemi silah sistemlerine para ödenmesini kesecek şekilde reforme edeceklerini de belirtti. Bush yönetiminin eylülde imzaladığı 612 milyar dolarlık son savunma bütçesi, 2. Dünya Savaşı sonrasının en yüklü bütçesiydi. (afp)