Obama arkasını sağlama aldı

Obama arkasını sağlama aldı
Obama arkasını sağlama aldı

FBI merkezini de ziyaret eden Obama,FBI kepiyle komik mimikler yaptı.

WASHINGTON - 20 Ocak’ta oturduğu koltukta dün 100 günü deviren ABD Başkanı Barack Obama, Selefinden enkaz devraldığı ve son 70 yılın en kötüsü diye nitelenen ABD menşeili küresel ekonomik krizle baş etmekte zorlandığı yetmezmiş gibi son olarak Meksika’dan kaynaklanan küresel domuz gribi salgınıyla cebelleşmek zorunda kaldı. Buna rağmen anketlerde halk desteği çok yüksek seyreden Obama’ya, Senato’dan armağan gibi bir haber de geldi.
Quinnipiac Üniversitesi’nin dünkü anketinde halkın yüzde 58’i tarafından onaylanan, onay alamadıklarının oranı yüzde 30’da kalan Obama, Senatör Arlen Specter’i Cumhuriyetçi saflarından koparıp Demokrat saflarına çekmeyi de başardı. Obama’nın başkan olur olmaz Super Bowl partisine ve Oval Ofis’te başbaşa görüşmeye davet ettiği, Yardımcısı Joe Biden’ın haftalardır kıskaca aldığı 79 yaşındaki 29 yıllık senatör Specter, saf değiştirmesini, Cumhuriyetçilerin aşırı sağa kaymasıyla gerekçelendirdi.
Kongre’nin 435 üyeli alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ellerinde bulunduran Demokratlar, üst kanadı 100 üyeli Senato’da Specter’ın katılımıyla 59 üyeye ulaşırken, hala oyların sayıldığı Minnesota’yı da kazanıp 60 üyeyi yakalamayı bekliyor. Bu Demokratlar için Kongre’de süper-çoğunluk olmak, Senato’da sınırsız konuşma hakkı veren eşiği aşarak Cumhuriyetçilerin maraton konuşmayla tasarıların görüşülmesini engelleme (filibuster) taktiğinden kurtulmak demek.

Ahmedinecad özenmiş

Obama’nın geçen yılki seçim kampanyasında kullandığı ‘Yes we can’ (Evet yapabiliriz) sloganına umulmadık bir yerden alıcı çıktı: Obama’nın doğrudan görüşme kuru yaptığı 30 yıllık düşman İran’ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, kendi seçim kampanyasında ABD liderinin sloganına sarıldı. 12 Haziran’daki başkanlık seçimine hazırlanan Ahmedinecad’ın öğrencilere yönelik kampanya videosunda Farsçada ‘Yapabiliriz’ anlamına gelen ‘Ma Mitavanim’ ibaresi yer aldı. İran lideri bir kayıtta ağustostaki Türkiye ziyareti ballandırırak anlatıp Obama’nın Türkiye ziyaretini gölgelemeye çalıştı. (Guardian, aa)