Obama Atina'yı bu kez Fener'le şoke etti

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - ABD Başkanı Barack Obama’nın seleflerinin geleneğini bozarak 5-7 Nisan’daki Türkiye ziyareti öncesi ya da sonrasında Yunanistan’a gelmemesinden büyük hayalkırıklığına uğrayan Yunan başkentinde ikinci bir ‘şok’ daha yaşandı. Obama’nın İstanbul ziyareti sırasında Fener Rum Patriği Bartolomeos ile özel görüşme yapmayacak olması Atina’yı şaşkına çevirdi. 
Yunan basını, Obama’nın İstanbul’da Fener Patriği Bartolomeos ile görüşeceğini Türkiye’ye özellikle Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için baskı yapacağı beklentilerini yansıtmıştı. Hatta, Başbakan Kostas Karamanlis, parlamentodaki konuşmasında Obama’nın Patrikhaneyi ziyaretini ‘olumlu bir gelişme’ diye nitelemişti. 

Lobi bu kez de Patrik için bastıracak
Ancak Etnos gazetesi, Obama’nın Bartolomeos’u İstanbul’da diğer dini liderlerle birlikte göreceğini yazdı. Obama’nın bu kararında ABD’ye giden Türk yetkililerin bastırmasının rol oynadığını belirten gazeteye göre, son haberi alan ABD Başpiskoposu Dimitiros, bu gelişmeye tepki gösterip ABD başkanının Patrikahneyi ziyaret etmesi gerektiğini savundu. Gazete ‘Patrikhane ziyaretinin aniden iptali Yunanistan’a karşı ikinci darbedir’ yorumunu yaptı. Obama’nın programına Patrikhaneyi ziyaretin de dahil edilmesi için Yunan-Rum lobisi harekete geçirildi. Bir grup senatör ve milletvekili önümüzdeki iki günde Beyaz Saray’a bu konuda mektuplar gönderecek.