Obama baba vatanı yerine Gana'ya gidince

Obama baba vatanı yerine Gana'ya gidince
Obama baba vatanı yerine Gana'ya gidince

Gana, Obama aşkına Amerikan bayraklarına sarılıp ?Değişim için ortaklık? sloganını benimsedi. Obama?ya şarkı bile yazıldı. FOTOĞRAF: REUTERS

Obama Afrika'ya ilk ziyaretini baba ocağı Kenya yerine Gana'ya yaptı. Nedeni Gana'nın demokrasi deneyimi. Ganalılar da Obama'yı çılgınca karşıladı

AKRA - ABD Başkanı Barack Obama, Afrika’ya ilk ziyaretini eski Britanya sömürgesi Gana’ya yaparken Ganalılar ‘Obamania’ fırtınasına kapıldı. Siyah başkan, baba vatanı Kenya yerine savaşlarla yoğrulan Afrika’da 1957’de kurulan parlamenter sistemin ardından son 15 yılda canlı demokrasisiyle Kara Kıta’ya örnek olan Gana’yı tercih ederek diğerlerine de istikamet verdi.
Önceki gün Papa 16. Benediktus ile görüşen Obama, İtalya’dan başkent Akra’ya hareketinden önce Gana’yı seçme nedenlerini şöyle sıraladı: “Orada işleyen bir demokrasi var. Başkan yolsuzluğu yok etme konusunda çok ciddi. Ve ekonomik alanda da önemli bir gelişme var.” Gana Devlet Başkanı John Atta-Mills ile görüşen Obama parlamentoda demokrasiye dair konuşup köle ticaretinin yapıldığı tarihi El Mina kalesini ve bir sıtma hastanesini gezdi. Mills’le görüşmesinde Obama, “Gana, Afrika kıtasında demokrasinin, istikrarın, ekonomik modelin en iyi örneğidir. Afrika ülkeleri Gana’yı örnek almalılar” diye konuştu.
Kendilerini tercih etmediği için Obama’ya fena bozulan ülkelerden Nijerya’da Umaru Musa Yaradua’nın devlet başkanı seçilmesinin üzerinde soru işaretleri dolaşırken Etyopya muhalefet liderini hapse atıp demokrasiden kırık not almıştı. Baba vatanı Kenya’da ise seçim sonrası şiddet kol geziyor.

Obama fırtınası
 Akra ise Obama ve ‘first lady’ Michelle’i çılgınca karşıladı. Başkentin her yeri çiftin posterleriyle donatıldı, cenaze törenleri yasaklandı, müzisyenler şarkılar besteledi. Kitapçıların Obama’nın ‘Babamdan Hayaller’ adlı otobiyografik kitabıyla dolup taştı. Obama tişörtleri ve formaları dünya yıldızlarınınkileriyle yan yana butikleri süsledi. 10 bin polisin kuş uçurtmadığı sıkı güvenlik önlemlerine rağmen Ganalılar başkanın geçeceği yol kenarına dizilip davullarla ve danslarla şov yaptı. (afp, ap, bbc)