Obama, Bibi ile Abbas'ı buluşturacak

Obama, Bibi ile Abbas'ı buluşturacak
Obama, Bibi ile Abbas'ı buluşturacak

İsrail Başbakanı Netanyahu, Obama?nın bastırmasına rağmen yeni Yahudi yerleşimi inşaatlarına onay verdi. FOTOĞRAF: AFP

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın koltuğa oturur oturmaz Ortadoğu Temsilcisi atadığı George Mitchell İsrail’i Yahudi yerleşimi inşaatlarını bir yıllığına bile durdurmaya ikna edemeden cuma günü bölgeden ayrılırken, devreye Obama girdi. Filistinlilerin İsrail ile barış görüşmelerinin yeniden başlaması için işgal topraklarındaki yerleşimlerin durması şartını koşmasına karşın, Obama’nın New York’taki BM Genel Kurulu çalışmaları vesilesiyle yarın önce İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu (Bibi) ve Filistin Özerk Yönetimin Başkanı Mahmud Abbas ile ikili görüşme yapacağı, daha sonra üçlü görüşme düzenleyeceği açıklandı. Ancak buradan barış görüşmelerinin yeniden başlaması sonucunun çıkıp çıkmayacağı meçhul.
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, üçlü görüşmeyi ‘barış görüşmelerinin yeniden başlaması için zemin hazırlamak ve müzakare şartlarını olumluya çevirmek’ olarak sunarken, Bibi bunun kendisinin istediği gibi önşartsız görüşme olduğunu vurguladı. 

‘Masaya oturmak değil’
“Resmi bir görüşme olacak, zira Obama yönetimini hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz” diyen Abbas’ın sözcüsü,  bunun ‘İsrail ile müzakerelerin yeniden başlayacağı anlamına gelmediğini, yerleşimler durmazsa müzakare masasına oturmayacaklarını’ söyledi. Filistinli başmüzakereci Saib Erakat, “Umarız Obama’nın farklı görüşleri dinleyip kimin süreci tıkadığını anlaması için fırsat olur” dedi. ABD’li yetkililer, kamuoyunu çok şey beklememesi, üçlü görüşme sonrası açıklama yapılmasının beklenmediği, Obama’nın öncelikle barış sürecine kişisel bağlılığını göstereceği uyarısı yaptı.
Gazze’deki Hamaslı Başbakan İsmail Haniye ise, Mitchell’ın önceki ABD yönetiminkilerden farklı öneri getirmediğini söyleyip, Abbas’a “Kimsenin Kudüs ya da mültecilerin dönüş hakkından vazgeçmek gibi bir yetkisi yok” uyarısı yaptı. (afp)