Obama Bush'un icraatlarına 'dur' diyor

Obama Bush'un icraatlarına 'dur' diyor
Obama Bush'un icraatlarına 'dur' diyor

Obama çifti, Washington?da 10?dan fazla baloya katıldı. Hillary?nin bakanlığı onay almasa da Clinton çifti de baloda eğlendi. FOTOĞRAF: AP

Yemin törenindeki görkemli kutlamaların ardından dün işbaşı yapan Obama'nın ilk icraatı, Bush yönetiminin insan hakları ihlalleri ve işkencelerinin sembolü olan Guantanamo'daki askeri yargılamaları askıya aldı. Altı bakanına Kongre onayı alan Obama, Bush'un bütün kararnamelerinin uygulanmasını da durdurdu

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, görkemli yemin töreni kutlamalarının ardından, dün hemen işbaşı yaptı. Seçim kampanyasında Bush yönetiminin insan hakları ihlallerinin simgelerinden Guantanamo esir kampını kapatmayı vaat etmiş Obama, ilk icraat olarak Guantanamo’daki hukuki temeli olmayan özel askeri komisyonlardan davaları durdurdu. Obama, selefi George W. Bush’un giderayak çıkarıp özellikle soyu tükenen hayvanların korunmasına darbe indiren kararnamalerin tümünün gözden geçirilmesini emretti. Beyaz Saray’daki maaşları da dondurdu. Senato’da ise Obama kabinesinin altı üyesi onaylanırken, Hillary Clinton’ın dışişleri bakanlığına itiraz çıktı. 

Bir yılda kapanabilir
Yeni başkanın Gitmo’da karara bağlanmamış davaların 120 gün durdurulması talebi uyarınca, 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan beş esirinki dahil karara bağlanmamış 21 davayla ilgili işlemler askıya alındı. AP, Obama’nın Guantanamo’yu bir yıl içinde kapatıp tüm askeri yargılama mahkemelerini askıya alma planlarını içeren bir  kararname taslağı hazırladığını duyurdu. Obama Amerikan insan hakları sicilinin yüz karası Gitmo’nun kapatılması emrini verse bile, gerçekleşmesinin bir yıl alacağı hesaplanıyor. Zira esirlerin Amerikan yargı sistemine devredilmesi, çok tehlikeli addedilen bir avuç esir için devlet güvenlik tipi mahkeme kurulması, teröre karışmadıkları saptanan ama ülkelerine gönderilirlerse akıbetleri işkence, hatta idam olabilecek esirlere üçüncü ülke bulunması gibi karmaşık ve zorlu bir süreç söz konusu.

Esirler ertelemeye karşı
Obama’nın dur düğmesine basmasından öncelikle suda boğma işkencesiyle ifadesi alınmış ve kendisini ‘terörün süperman’i ilan etmiş Halid Şeyh Muhammed ile dört işbirlikçinin oluşturduğu ‘11 Eylül organizatörleri’ ile 15 yaşındayken Afganistan’da bir askeri öldürme suçlamasıyla yakalanan Kanadalı Ömer Kadir faydalanacak. Uluslararası Af örgütü “Doğru yönde atılmış bir adım, ama adil olmayan sürecin tümüyle kaldırılması gerek” tepkisini verdi. Dün beş esirden Muhammed dahil dördü ertelemeye “Daha fazla erteleme istemiyoruz” diyerek karşı çıksa da  hâkim Patrick Parrish yargılamaları askıya aldı.  

Petraeus’la buluştu
Dün önce ABD’den tüm dünyaya yayılan ekonomik krize karşı 825 milyon dolarlık yeni teşvik paketini görüşmek üzere ekonomi kurmaylarıyla bir araya gelen Obama, ardından başkomutan sıfatıyla Irak’taki ABD güçlerinin komutanlığından Merkez Karargahı komutanlığına terfi eden David Petraeus’un başını çektiği askeri kurmaylarıyla görüş alışverişinde bulundu. Gündemde Irak’tan 16 ayda çekilme ve Afganistan’a 30 bin asker takviyesi vardı. Senato, Obama’nın işini kolaylaştırmak için derhal İçgüvenlik Bakanı Janet Napolitano, Enerji Bakanı Steven Chu, Eğitim Bakanı Arne Duncan, İçişleri Bakanı Ken Salazar, Tarım Bakanı Tom Vilsack, Gazilerin İşlerinden Sorumlu Bakan Eric Shinseki ile kabinede yeri olan Bütçe ve Yönetim Ofisi Başkanı Peter Orszag’ı oybirliğiyle onayladı. Ancak dışişleri bakanlığı Cumhuriyetçi senatör John Cornyn’ın onaylamayı bloke edeceği itirazına takılan Clinton için dün Senato’da tekrar oylama yapıldı. IMF’de çalıştığı dönemde vergi kaçırdığı, kaçak işçi çalıştırdığı saptanan Timothy Geithner’in hazine bakanlığı da dün yine Senato’nun finans komisyonunda tartışıldı. (Dış Haberler)