Obama çatkapı Bağdat'a geçti

Obama çatkapı Bağdat'a geçti
Obama çatkapı Bağdat'a geçti

ABD askerleri Obama?yı coşkuyla karşıladı. ABD Başkanı daha sonra Talabani ile görüştü. FOTOĞRAF:LAR AFP, REUTERS

Obama, Irak'a sürpriz ziyaretinde ABD askerleriyle buluşup, madalya dağıttı. Bağdat'taki üste Iraklı liderlerle görüşen Obama 'Sorumluluğu Iraklılara devretmenin zamanı geldi' dedi

BAĞDAT - ABD Başkanı Barack Obama, İstanbul’dan ayrıldıktan sonra Irak’a sürpriz bir ziyaret yaptı. Air Force One’la Bağdat Uluslararası Havaalanı’na inen siyah başkan burada, General Ray Odierno ile görüşüp, Amerikalı askerlere madalya taktı. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri Maliki ile de bir araya gelen Obama, aralıktaki seçimlerden önce mevcut sorunları çözmede Iraklı liderleri cesaretlendirmenin ülkesi için önemli olduğunu, buraya gelişinin de buna yardımcı olabileceğini belirtti.
Victory askeri kampında askerlere hitabında ABD ordusunun  ‘muazzam bir başarı’ elde ettiğini söyleyen Obama,  “Size Irak’ı kendi ayakları üzerinde durabilen demokratik ülke yapma fırsatı verildi. Bu muazzam bir başarı. Şimdi kontrolü Iraklılara devretmenin zamanı geldi” diye seslendi. Irak’taki misyonları açısından gelecekteki 18 ayın, istikrar sağlanması bakımından çok büyük bir önemi olduğunu kaydeden Obama, “Bu, çok hassas bir dönem olacak” ifadesini kullandı. Hava muhalefeti nedeniyle Irak liderleriyle sadece telefonda görüşeceği açıklanan Obama, Maliki ve  Talabani ile üste bir araya geldi. Maliki ile görüşmesinin ardından 2011’de tüm ABD askerinin Irak’tan çekileceğini yinelerken, “Tüm Iraklılar hükümet ve güvenlik güçleriyle bütünleşmeli” çağrısı yaptı.
Beyaz Saray sürpriz ziyarete “Başkan Türkiye’ye daha yakın olduğu için Afganistan yerine Irak’a gitti” izahatini getirdi. 

Anne öldü bebek sağ

Obama’nın Bağdat’a inişinden saatler önce Şii bölgesi Kadimiye’de sekiz kişinin ölümüne sebep olan bombalı araç saldırısında bir mucize gerçekleşti. Kucağındaki bebeğinin üstüne kapanan anne yanarak ölürken bebek mucizevi bir şekilde kurtuldu. (ap)