Obama Cheney ile 'titan' gibi çatıştı ama nafile...

Guantanamo'nun kapatılması konusunda Obama-Cheney atışması, Kongre'nin kararını etkilemedi

WASHINGTON - Guantanamo’nun kapatılıp esirlerin bir kısmının ABD’ye getirilmesi konusunda Senato’dan gördüğü vetonun ardından Amerikan anayasasını korunması gereğine sığınarak dramatik bir konuşma yapan Başkan Barack Obama ilk rauntta Kongre’nin bileğini bükemedi. Obama’nın ardı sıra eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in polemiğe girmesi ise Amerikan medyasının diline ‘Titanlar çatışması’ diye dolandı.
“Ulusal güvenlik tehlikede” diye yüklenen Cumhuriyetçilerle askeri mahkemeleri sürdürme kararı nedeniyle “Sözünü tutmuyor” diyen liberaller arasında kalan Obama, önceki gün Ulusal Arşiv’deki konuşmasında “Her iki taraf samimi olabilir ama hiçbiri haklı değil. Amerikan halkı mutlakiyetçi değildir ve bizi problemlere katı ideoloji dayatmak için seçmez. Amerika değer ve kurumlarımızın nefret ideolojisinden daha fazla işlediğini göstermeli” diye çıkıştı. 

Savaş bütçesi geçti
“Basitçe bir pisliği temizliyoruz” diyerek Bush döneminin terörle mücadele politikalarına çatıp “Üssü açık tutmak kapatmaktan daha pahalı” argümanını kullanan Obama, yine de üssün kapatılması için istediği 80 milyon dolarlık bütçeyi reddeden Demokrat ve Cumhuriyetçileri ikna edemedi. Senato, Temsilciler Meclisi’nin ardından önceki gün 91.3 milyarlık savaş bütçesini Guantanamo paketi olmaksızın 3’e karşı 86 oyla kabul etti. Obama’dan esirlerin akıbeti ile ilgili plan isteyen senatörler, çarşamba kapatma bütçesini 6’ya karşı 90 oyla reddetmişti. Demokratlar gelecek yılki seçimleri kaybetme korkusuyla hareket ederken Senato çoğunluk lideri Harry Reid “Planın detaylarını bekliyoruz” dedi. Cumhuriyetçi azınlık lideri Senator Mitch McConnell ise “Büyük, süslü kampanya konuşması güzel ama Senato konuşmayı değil planı oyladı” diye konuştu. Cumhuriyetçi vekil  John Boehner ise “Plan nerede bay başkan” diye sordu. 

‘Sizi savaşa yollamam’
Obama esirleri almaları için diğer ülkelerle görüştüklerini ve 50’sinin başka yerlere gönderileceğini söylemişti.
Beri tarafta Obama’dan bir dakika sonra American Enterprise Institute’te kürsüye çıkıp “Terörle savaşta yarım önlem yarım tehlikedir. Nükleer silahlı teröristlerin tamamın ABD dışında tutmalısın” deyip işkence tekniklerini de savunan Cheney’in halk desteği yok. CNN’nin anketine göre Cheney’ye inananların oranı yüzde 35’i geçmiyor. ABCNews/Washington Post’ın geçen ayki anketinde de Obama’ya destek yüzde 62 idi. Obama, dün de Deniz Akademisi’nin yeni mezunlarına hitaben yaptığı konuşmada, Amerikan değerlerini hatırlatırken, askerlere hitaben, “Başkomutan olduğum sürece sizi sadece ve sadece çok gerekli olduğu durumlarda savaşa göndereceğim” dedi. Obama, ABD’nin, ‘konvansiyonel ya da değil’ tüm savaş tehditlerinin  üstesinden gelmesi gerektiğini de ifade etti. (Dış Haberler)