Obama, CIA'e moral aşıladı

Obama, CIA'e moral aşıladı
Obama, CIA'e moral aşıladı

Obama CIA merkezinin lobisine girdiğinde yaklaşık 1000 ajan tarafından çılgınca alkışlandı. FOTOĞRAF: AP

CIA'in işkenceli yöntemlerini ifşa etse de sorgucuları koruyan Obama, Langley'i ziyaret edip ajanlarına moral verdi. Cheney ise 'Sorgulardaki başarıları açıklayın' derken, insan hakları örgütleri soruşturma istiyor

LANGLEY - Hem selefinin terörle savaş adı altında işkenceye dayalı sorgu yöntemlerinin belgelerini yayımlayan hem de bu işe karışmış CIA yetkililerine kalkan olan ABD Başkanı Barack Obama, belgelerin ortalığa saçılmasına bozulan CIA’e ziyaret ederek ajanlara moral verdi. Önceki gece CIA’in Virginia/Langley’deki ünlü merkezine giden Obama, CIA Başkanı Leon Panette ile içeri girdiğinde lobiye doluşmuş 1000 ajan tarafından çılgınca alkışlandı. Obama da, terör zanlılarının sorgu yöntemlerinin tüyler ürpertici ayrıntılarının yayımlanmasıyla cesaretlerin kırılmaması, kendisinin tam desteğinin arkalarında olduğu mesajını verdi:
 “Potansiyel dahilinde bazı hatalar yaptığımızı kabul etmek zorunda olmamızdan şevkiniz kırılmasın. Ancak böyle böyle öğrenebiliriz. Hatamızı kabul edip yolumuza devam etmeye istekli olmamız olgusu yüzünden ABD Başkanı olmaktan gururluyum, siz de bu yüzden CIA üyeleri olmaktan gurur duymalısınız.” ‘Amerika’nın istihbarat misyonu ve ulusal güvenliği açısından elzem bir araç, mızrağın ucu’ diye nitelediği CIA’e ‘tam desteğini’ vurgulayan ABD Başkanı, “Herkes şunu bilsin ki, görevinizi yerine getirirken kimliğinizi ve güvenliğinizi koruyacağız. Siz Amerikan halkını ne kadar güçlü koruyorsanız ben de sizi o kadar güçlü koruyacağım” dedi. Bu hitap öncesi 50 teşkilat lideriyle özel görüşerek onların kaygılarını dinlediğini ve anlayışla karşıladığını aktaran Obama, en zor zamanda, tehdit altında bile Amerika’nın değer ve ideallerine sadık kalınmasını istedi. 
En son CIA’in en önde gelen iki Kaide zanlısına suda boğulma hissi yaratan ‘waterboarding’ işkencesini tam 266 kez uyguladığı ortaya çıkarken, emri verenin Bush yönetimi olduğunu ima ederek, sorgucular kovuşturulmama garantisi sunan Obama, kimseye yaranamıyor. Bush dönemi yetkilileri ile Cumhuriyetçiler, Obama’yı CIA’in elini kolunu bağlamak, sorgucu ajanlara zarar vermek, düşmanların eline propaganda silahı sunmakla suçluyor. Panetta ile dört selefinin belgeler sayesinde CIA sorgucularına sivil dava ya da Kongre soruşturması açılabileceği gerekçesiyle Obama’yı durdurmaya çalışmasının ardından işkence programının fikir babası gözüyle bakılan eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Fox News’a çıkıp Obama’ya meydan okudu. Cheney, ‘haşin’ sorgu yöntemlerinin binlerce Amerikalının hayatını kurtararak başarılı olduğuna dair karşı ‘belgeler’ bulunduğunu, CIA’den bunların açıklamasını istediğini duyurdu. 

Soruşturmadan kaçış

İnsan hakları örgütleri ise, ‘vatanlarını savunmak için yaptılar’ gerekçesiyle işkencecilerin kovuşturmaya uğramamasına ateş püskürüyor. Senato’nun istihbarat komisyonunun Demokrat başkanı Dianne Feinstein bile, gizli sorgu programıyla ilgili incelemeleri tamamlayıncaya dek Obama’nın kovuşturma garantisi vermemesini istedi. Dün New York Times Obama’nın garantisine rağmen soruşturma baskısının büyüdüğü, Obama’nın tahkikat açılmasını önleyemeyebileceği, yardımcılarının sorgu tekniklerinin yasal temelini hazırlayan Bush’un avukatlarına karşı hukuki girişimleri ihtimal dışı bırakmadıklarını yazdı. (Dış Haberler)