Obama değişimin yavaşlığından şikâyetçi

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, koltuğa oturduğu 20 Ocak’tan beri geçen 100 günün performansını bir basın toplantısında değerlendirdi. Obama, ‘Sizi en çok şaşırtan, sıkıntıya sokan ve alçakgönüllü hissettiren deneyimleriniz neler’ sorusuna şu yanıtı verdi:
“Başkan olarak Büyük Buhran’dan beri karşılaşacağımız en kötü ekonomik krizi beklemiyordum. Normalde bir ABD Başkanı’ndan aynı anda 2-3 büyük sorunla başa çıkması beklenebilir. Benimse aynı anda 7-8 sorunla uğraşmam gerekiyor.” Kendisini en sıkıntıya sokan şeyi “Washington’daki değişimin yavaşlığı. Bu yavaşlık beni zorluyor” diye aktaran Obama, alçakgönüllüğünü “ABD Başkanı olarak olağanüstü güçlere sahip olsam da çok daha büyük bir sistemin parçası olduğunu anlamam. Mesela bir düğme çevirip Kongreyi hizaya getiremem. Güçlerin ayrılığı ilkesi var” diye aktardı.
Selefi döneminde terör zanlılarına işkenceler için *Bizim ideallerimiz, değerlerimizi ihlal etmektedir” diyen Obama, hükümetin bazı banka ve büyük şirketlerin hisselerinde söz sahibi olmasıyla ilgili soruyu “Benim elimde yeterince kriz var. Bir de bankacılık ve oto sanayii meselelerine niye karışmak isteyeyim? ’Devleti büyütmeyi amaçlıyor’ deniliyor. Hayır!” diye yanıtladı. (aa)