Obama döneminde de Afgan'a işkence

Obama döneminde de Afgan'a işkence
Obama döneminde de Afgan'a işkence

Amerikan askerleri işkence haberlerinin gölgesinde Bagram?da Afgan çocuklara bayramlık dağıttı. FOTOĞRAF: AfP

KABİL - Irak ve Afganistan’daki Amerikan askerlerinin esirlere işkenceleriyle malum George W. Bush dönemine sünger çekme çabasındaki ABD Başkanı Barack Obama’ya kendi dönemiyle ilgili Afganistan’dan kötü haber geldi.
Başkent Kabil yakınlarındaki Amerikan üssü Bagram’da martta sorguya alınan iki Afgan genç ABD askerlerinin işkencesine maruz kaldıklarını anlattı. Washington Post’a göre, 17 yaşındaki İsa Muhammed ile 16 yaşından küçük olduğunu söyleyen Abdül Raşid, iki hafta boyunca betondan bir hücrede tutulduklarını, Taliban ile bağlantıda oldukları ithamıyla her gün sorgulandıklarını, çıplak fotoğraflarının çekildiğini ve dövüldüklerini söyledi. Sorgulamanın ardından Afgan hükümetine bağlı Kabil Rehabilitasyon Merkezi’nde terapiye alınan çocuklar, resmi yetkililerle yaptıkları görüşmelerde maruz kaldıkları işkenceleri tüm ayrıntılarıyla dile getirdi. Raşid  kendisini sorgulayan Amerikan askerinin pornografik fotoğraflar ile annesinin fotoğraflarını yanyana koyup ikisine aynı anda bakmaya zorlandığını ifade etti.
ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Yarbay Mark Wright iddiaları yalanlarken, Kızılhaç’ın girmesine izin verilmeyen ve adı ‘Kara Hücre’ye çıkmış Bagram’da tutulan 700 esire ‘insanca davrandıklarını’ söyledi. (Washington Post)