Obama, Ermenice 'Büyük Felaket' dedi

Obama 24 Nisan açıklamasında 'soykırım-genocide' demedi, Ermenilerin 'soykırımı' ifade etmek için kullandığı Ermenice 'Medz Yeghern' (Büyük Felaket) sözüne iki kez başvurdu. Öte yandan ABD lideri Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerini normalleştirme çabalarına ağırlık verip güçlü desteğini aktardı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan’da yayımlanan geleneksel başkanlık mesajında, Ermenilere 1915 olaylarını hukuki sonuçlar doğuran ‘soykırım-genocide’ ifadesiyle tanıma yönünde verdiği vaadi farklı bir formülasyona başvurarak tutmadı. Obama kişisel kanaatinin değişmediğini vurgulayacak şekilde Ermenilerin ‘soykırımı’ anlatmak için kullandığı Ermenice ‘Medz Yeghern’ yani ‘Büyük Felaket’ ifadesini iki kez anarken, uzun yazılı açıklamasında ağırlığı Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesine verdi.
Seçim döneminde Ermenilere vaadleri ile ‘stratejik ortak’ ilan ettiği Türkiye arasında sıkışan ABD Başkanı’nın eli, 24 Nisan öncesi Türkiye ile Ermenistan’ın açıkladıkları ‘yol haritası’ sayesinde rahatladı. Obama, dün akşam yaptığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

Görüşüm değişmedi ama...
“Bundan 94 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri başladı. Her yıl, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1.5 milyon Ermeni’nin katli veya ölüme yürümesini anıyoruz. ‘Medz Yeghern’ (Büyük Felaket) Ermeni halkının kalplerinde yaşadığı gibi, bizim de anılarımızda yaşamaya devam etmeli. Tarih çözümlenmedikçe, çok ağır bir yük olabilir. 1915’in korkunç olayları, insanoğlunun kendi türüne zulmünün en karanlık olasılıklarını anımsattığı gibi, geçmişi gözden geçirmenin uzlaşma yönünde güçlü vaadini de barındırıyor. 1915’te olanlara dair görüşümü defalarca dile getirdim ve bu tarihe dair kişisel görüşüm değişmedi. Benim ilgim gerçeklerin tam, samimi ve adil biçimde ortaya çıkarılmasınadır.  Ermeni ve Türk halkları için bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu bugün ileriye doğru gitme çabalarının parçası olarak, geçmişin hakikatlerine yanıt vermektir. Türk ve Ermeni halklarının, bu acılı tarih üzerinde dürüst, açık ve yapıcı biçimde çalışılması çabalarını kuvvetle destekliyorum. Bu sonuca ulaşmak için Ermeniler ve Türkler arasında ve Türkiye içinde cesur ve önemli diyaloglar yapılıyor. Aynı zamanda Türkiye ile Ermenistan’ın ikili ilişkilerini normalleştirme çabalarını kuvvetle destekliyorum. İsviçre himayesinde iki ülke hükümetleri normalleşmeye yönelik yol haritası üzerinde uzlaştı. Bu ilerlemeyi takdir ediyorum ve sözlerini tutma çağrısında bulunuyorum. Ermenistan ve Türkiye, birlikte barışçı, üretken ve refah içinde bir ilişki kurabilir. Ve birlikte, Ermeni ve Türk halkları, ortak tarihlerini kabul edip, ortak insanlıklarını kabul ettikleri zaman daha güçlü olacaklardır.
Hiçbir şey, ‘Medz Yeghern’de yitirilenleri geri getiremez. Fakat Ermeniler 94 yılda sergiledikleri dinamizm, dayanıklılık ve yetenekleri sayesinde kendilerini yok etmeye çalışanlara karşı direndi. ABD de, 1915’ten sonra göç eden Ermenilerin topluma katkıları sayesinde daha zenginleşti. Bugün, dostluk, dayanışma ve derin saygı duygularıyla her yerdeki Ermenilerin yanında duruyorum.”
Selefi George W. Bush, 2003’te ve 2005’teki mesajlarında ‘Büyük Felaket’dese de İngilizce ‘Great Calamity’ olarak kullanmıştı. 

ABD’li Ermeniler Obama’ya kızdı
ABD’li Ermeniler Obama’ya öfkeli. Amerika Ermeni Asamblesi yöneticisi Bryan Ardouny, “Açıklama başkanın vaad ettiği değişimi yansıtmıyor. Obama gereksiz yere soykırımı kullanmayı öteleyip ABD’nin güvenilirliğini Amerikan Ermeni Ulusal Kongresi (ANCA) Başkanı Ken Hachikian “Derin düş kırıklığı duyanlara katılıyorum” deyip Obama’ya, Kongre’deki ‘soykırım’ tasarısını desteklemesi çağrısında bulundu. (Dış Haberler)