Obama günah çıkartıp 'nükleer silahsız dünya' vaat etti

Obama günah çıkartıp 'nükleer silahsız dünya' vaat etti
Obama günah çıkartıp 'nükleer silahsız dünya' vaat etti

Çekler ABD?nin ülkelerine füze kalkanı konuşlandırması planını protesto etti. FOTOĞRAF: REUTERS

PRAG - ABD Başkanı Barack Obama Çekya’da halka tarihi hitabında, nükleer silahlardan arındırılmış dünya vaat etti. Tarihi Prag Kalesi önünde 30 bin kişiye seslenen Obama, küresel güvenliğe en acil ve aşırı tehdidin teröristlerin nükleer silah ele geçirmesi olduğunu söyleyip şöyle dedi: “Nükleer silah kullanmış tek nükleer güç olarak, nükleer silahsızlanma için ahlâki sorumluluk ABD’ye düşüyor. Bu çabada tek başımıza başarılı olamayız, ama bu çabaya liderlik edebiliriz. Amerika’nın nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyada barış ve güvenlik peşinde koşma arzusu ve kararlılığını açıkça beyan ediyorum.”
Nükleer silah denemelerinin derhal bitirilmesini isteğini, BM’nin tüm nükleer patlamalara dair Kapsamlı Nükleer Denemelerin Yasaklanması Anlaşması’na Kongre onayı isteyeceğini, bir yıl içinde nükleer güvenlik için küresel zirveye evsahipliği yapacağını duyuran Obama, “Naif değilim, nükleer silahsız dünya amacına hemen ulaşamayacağız, muhtemelen ömrüm görmeye yetmeyecek. Ama hiçbir şey yapmamak ölümcül kadercilik olur.” dedi.
Obama’nın Afganistan’da Taliban ve Kaide’ye karşı mücadelenin odağına oturttuğu Pakistan atom bombasına sahip tek Müslüman ülke. ABD Başkanı, dün sabaha karşı uzun menzilli füzeyle yörüngeye iletişim uydusu oturtma denemesi yapan Kuzey Kore için BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanıp cezalandırmasını isterken, “Şimdi güçlü uluslararası tepki vakti” dedi. Selefi Bush’tan yadigar olan Doğu Avrupa’ya füze kalkanı projesiyle ilgili ise ‘şartı devam’ mesajı verdi: “İran’ın nükleer ve balistik füze faaliyeti gerçek bir tehdit. İran tehdidi sürdükçe fazla masraflı olmayan ve başarılı olacağı kanıtlanan bir füze savunma sistemini ilerletme niyetindeyiz.” (afp)